SARAJEVO, Električna energija u BiH najjeftinija je u Evropi i to treba da iskoristimo kao prednost u privlačenju stranih investicija, rekao je Vahid Hećo, ministar industrije, energije i rudarstva FBiH, na panelu u okviru “Sarajevobusiness foruma” posvećenom energiji.
Potencijalnim investitorima drugog dana foruma predstavljeno je 40 projekata iz oblasti energije, uključujući i izgradnju 16 hidroelektrana i po šest termoelektrana i vjetroelektrana. Hećo je kazao da je to samo dio projekata koje federalna vlada namjerava pokrenuti, dodajući da sada, za razliku od prije dvije godine, postoji politička zrelost za donošenje strateških odluka i pokretanje elektroenergetskih projekata.
“Postoje birokratske prepreke i problemi naše nespremnosti, ali mi i za to imamo rješenje. Vlada FBiH je odredila da nosioci elektroenergetskih projekata budu naša elektroprivredna preduzeća čime prevazilazimo birokratske barijere”, istakao je Hećo i poručio investitorima da su “njihov novac i naši resursi dobitna kombinacija”.
Predstavljajući elektroenergetske projekte Hajrudin Džafo, predstavnik “Elektroprivrede BiH”, kazao je da je sada trenutak za investicije u ovu oblast, jer one u pravilu dolaze nakon ulaganja u bankarstvo, trgovinu, usluge i telekomunikacije.
Osim poznatih projekata za izgradnju termoelektrana, hidroelektrana i vjetroelektrana, čiji je nosilac “Elektroprivreda BiH”, predstavljeni su i projekti proizvodnje solarne energije preduzeća “Emanet” Zenica, zagrijavanja Srebrenika energijom proizvedenom iz biomase, “Eko-Čistoće” iz Vukosavlja o reciklaži otpadnih guma za proizvodnju goriva, te “Sirovina metala” iz Bugojna, takođe za proizvodnju energije iz otpada.
Abdulah Čelik, predsjednik Uprave Turske razvojne banke, poručio je da su obnovljivi izvori energije projekti budućnosti, navodeći da je upravo takve projekte njegova zemlja pokrenula u vrijeme ekonomske krize.
“Investitori su pokazali veliki interes i finansiramo 42 projekta od kojih su neki završeni, a neki će biti okončani do kraja godine”, kazao je Čelik i dodao da zbog svog potencijala i činjenice da izvozi struju i BiH ima veliku šansu za napredak u ovoj oblasti.
U sklopu “Sarajevobusiness foruma” održan je panel o poljoprivredi na kojem je investitorima predstavljeno 36 projekata. Istaknuto je da poljoprivreda u bruto društvenom proizvodu BiH učestvuje sa svega sedam odsto, a da je u ovom sektoru uposlena 21.000 ljudi. Iako ima ogromne potencijale, BiH uvozi mnogo hrane, što govori da su potrebni ulagači u poljoprivrednu proizvodnju. Kao prednosti BiH, koje bi mogle privući ulagače, istaknuti su plodno, ali neiskorišteno tlo, velika količina vode po glavi stanovnika, blaga klima i konkurentna cijena rada.
Među projektima koji su prezentovani su proizvodnja voća i povrća, meda i mesa, flaširanje vode, te dva regionalna projekta proizvođača iz Slavonije. U sklopu panela održani su i bilateralni susreti privrednika i nosilaca projekata, na kojima je pokazan veliki interes potencijalnih investitora za ponuđene poslove.
Prva međunarodna investicijska konferencija u organizaciji BBI banke i Islamske banke za razvoj, koja je okupila oko 600 investitora, privrednika i gostiju, završena je panelom o regionalnoj investicijskoj klimi. Konferencija je, prema riječima organizatora, ispunila očekivanja, a postaće tradicionalna i biće održavana jednom godišnje. Nezavisne novine