BRATUNAC, Bratunački trgovci i poslodavci upozorili su načelnika te opštine Nedeljka Mlađenovića da će odjaviti svoje radnje i početi raditi nelegalno, ukoliko uskoro ne preduzme mjere na suzbijanju nelegalnog tržišta.
U pismu, koje je potpisalo 37 vlasnika privatnih radnji, navodi se da u Bratuncu duže vrijeme “cvjeta” nelegalna trgovina, te da mnoge registrovane trgovine otpuštaju radnike i zatvaraju svoje radnje zbog nelojalne konkurencije.
“Nepojmljivo je da se u vrijeme fiskalizacije i suzbijanja trgovine na crno, na našim ulicama još mogu vidjeti neregistrovani prodavci cigareta, alkohola i raznih prehrambenih proizvoda. Na više mjesta se bez evidencije i plaćanja poreza, te prijavljivanja radnika, prodaje polovna odjeća i obuća”, navodi se u pismu.
Registrovani bratunački preduzetnici i poslodavci traže od nadležnih opštinskih organa da uvedu red na gradskoj pijaci, posebno petkom, kada je u pijačni dan.
“Zahtijevamo da se petkom zabrani prodaja voća, povrća i mješovite robe svim nelegalnim trgovcima i da se ti proizvodi isključivo prodaju na pijačnim tezgama, a ne na okolnim parkinzima iz kombija”, navodi se u pismu i dodaje da je to i u interesu boljeg punjenja lokalnog budžeta.
Načelnik bratunačke opštine Mlađenović izjavio je da je primio pismo registrovanih preduzetnika, te da je obavio razgovor sa nadležnim opštinskim inspektorima koji će, kako je naveo, pored redovnih aktivnosti intenzivnije raditi na kontroli svih prodavaca na području Bratunca.
“Radi prodaje određenih vrsta robe na prostoru pored gradske pijace, Odjeljenje za privredu i društvene djelatnosti i nadležne inspekcijske službe vršiće redovnu kontrolu, a protiv lica, za koja se utvrdi da nemaju odobrenje za rad, biće podnesene prekršajne prijave i biće im oduzeta roba”, rekao je Mlađenović.
On je dodao da se u kontinuitetu vrši kontrola rada svih objekata na području opštine i najavio da će ta kontrola biti intenzivnija u narednom periodu.
U pismu bratunačkih trgovaca navodi se da se vrši kontrola legalnih radnji, ali da se ne obraća pažnja i ne sprečava rad “divljih” prodavnica i uličnih tezgi, čiji vlasnici ne plaćaju nikakve doprinose, a na njihovim tezgama se prodaje akcizna i druga roba po istim ili nešto nižim cijenama kao u registrovanim radnjama, iako je najčešće sumnjivog porijekla i kvaliteta.
Prema opštinskim podacima, na području Bratunca registrovane su 142 samostalne trgovinske radnje, 126 zanatskih i 46 ugostiteljskih objekata.