SARAJEVO, Ambasador Rusije u BiH Aleksandar Bocan-Harčenko smatra da je za BiH od vitalnog značaja pitanje dolaska velikih kompanija koje bi djelovale u oba entiteta i pomagale formiranju ovdašnjeg složenog tržišta.
On je u današnjem obraćanju učesnicima “Sarajevskog biznis foruma” kao primjer naveo iskustvo ruske kompanije “Optima grupa” koja se sastoji od Rafinerije “Brod” i Fabrike ulja “Modriča”, koja, uprkos svjetskoj ekonomskoj krizi, nastavlja, ne samo sistematično raditi na uspostavljanju proizvodnje u naftnoprerađivačkim preduzećima, nego i pokušava da proširi svoje prisustvo u oba entiteta, saopšteno je iz Ambasade Rusije.
“Ovo, prema našnjem mišljenju, jeste ozbiljan doprinos jačanju jedinstva države BiH, te odgovara interesima svih naroda u BiH. Ruska državna kompanija `Zarubežnjeft` nastavlja da ispunjava svoje obaveze za restauraciju naftne industrije u BiH zahvaljujući podršci Vlade Ruske Federacije. Vezano za to imamo pravo da očekujemo uzvratne korake od vlasti u BiH. Pri tome ne mislimo na uslove samo za ruske kompanije, nego na stvaranje povoljnog ambijenta za sve strane investitore”, naglasio je Bocan-Harčenko.
Naglašavajući da je neophodno obratiti pažnju na mnogobrojne poteškoće sa kojima se suočavaju investitori u BiH, ruski ambasador u BiH je rekao da aktivnosti ruskih kompanija i drugih inostranih investitora u BiH značajno opterećuju poreski organi i Kokurencijski savjet.
“Prvi teže da uzmu što više poreza, uprkos tome što se preduzeća nalaze u fazi formiranja i trenutno još nisu rentabilna. Postoji praksa da su strani investitori koji ulažu sredstva u proizvodnju prvih nekoliko godina potpuno oslobođeni plaćanja poreza”, pojasnio je Bocan-Harčenko.
Kad je riječ o Konkurencijskom savjetu, on smatra da izgleda tako kao da je glavna uloga tog tijela da izrekne ogromne kazne za sitne prekršaje.
“Daleko od toga da želimo da kritikujemo lokalno zakonodavstvo, ali za nas su nerazumljiva neograničena ovlaštenja koja posjeduje Konkurencijski savjet, koji u toku nekoliko mjeseci donosi odluku o odobravanju komercijalnih poslova. Zašto se tako žestoko bore protiv koncentracije kapitala, mada veliki kapital u BiH još nije došao. Ovdje još moramo da dodamo i stav lokalnih vlasti, koje donošenje odluka odugovlače na neodređeni rok. Npr. kupovina benzinske pumpe može da potraje više od godinu dana”, pojasnio je Bocan-Harčenko.
On smatra da ovaj forum ne bi trebalo da postane samo mjesto za prezentaciju projekata u BiH nego da se bavi i pitanjem poboljšanja uslova za strane investicije u BiH.