SARAJEVO, Realizacija Programa mjera za poboljšanje uslova poslovanja u poljoprivrednoj proizvodnji i prehrambenoj industriji BiH isključivo zavisi od saradnje i angažovanosti svih relevantnih institucija koje su nadležne za pojedine oblasti – ističe Dušan Nešković, pomoćnik ministra spoljne trgovine i ekonomskih odnosa BiH za poljoprivredu, prehranu, šumarstvo i ruralni razvoj.
“Ministarstvo spoljne trgovine i ekonomskih odnosa BiH /MSTEO/ pristupilo je realizaciji usvojenih mjera i do sada je prikazana uspješna saradnja sa drugim institucijama u izradi bilansi potreba i stanja, uključujući i spoljnotrgovinske bilanse za glavne poljoprivredne proizvode i proizvode animalnog porijekla, što ujedno predstavlja izvršenje prve dvije mjere Prijedloga” – pojasnio je Nešković za SRNU.
Komentarišući proces realizacije Programa, dokumenta koji je usvojen u Predstavničkom domu Parlamentarne skupštine BiH 23. marta, on je istakao da je realizacija mjera vezanih za izmjene i dopune Zakona o carinskoj politici, kao i Zakona o duvanu BiH već u završnoj fazi parlamentarne procedure, dok je izmjena Zakona o carinskoj tarifi usvojena i parlamentarno razmatranje je okončano.
”Ovaj zakon reguliše pitanje sniženja carinskih stopa u oblasti metalne, tekstilne industrije i poljoprivrede, kao i pitanje tarifnog broja za žive svinje do 50 kg koje poljoprivrednici u BiH najviše uvoze”, rekao je Nešković.
On je pojasnio da se izmjene i dopune Zakona o carinskoj politici odnose na produženje rokova za vođenje postupka radi naplate carinskog duga sa tri godine na deset godina, čime se carinskim organima olakšava sprovođenje navedenog zakona.
Zakon o duvanu BiH, istakao je Nešković, uređuje oblast tržišta duvana i duvanskih proizvoda što omogućava bolju povezanost i uzajamnu saradnju proizvođača i prerađivača duvana, kontrolu tržišta i konkurentnost domaćih proizvoda.
On je dodao da Ministarstvo spoljne trgovine i ekonomskih odnosa BiH intenzivno pregovara sa Srbijom i Hrvatskom o međusobnom priznavanju certifikata radi ukidanja nedozvoljenih necarinskih barijera, a koji su regulisani Programom.
”Pregovori će dovesti do olakšavanja prometa roba između ovih država, i biće zasnovani na međusobnoj saradnji”, konstatovao je Nešković.
On smatra da posebno mjesto, i jednu od najznačajnijih uloga, ima mjera uspostavljanja sistema monitoringa i evaluacije u sektoru poljoprivrede, ishrane i ruralnog razvoja kojom ovo ministarstvo sagledava efikasnost sprovođenja svih mjera.
”Ministar spoljne trgovine i ekonomskih odnosa Mladen Zirojević donio je odluku o uspostavljanju navedenog sistema što omogućava dalje praćenje i ocjenjivanje sprovođenja mjera u koordinaciji sa subjektima zaduženim za njihovo provođenje, a parlament BiH naložio je da Ministarstvo svakih šest mjeseci izvještava o toku i uspješnosti u realizaciji mjera”, podsjetio je Nešković.
On je podvukao da ovo ministarstvo ovim mjerama prvi put nastoji da u ovoj oblasti utiče na politike koje bi kratkoročno, ali i na duži rok mogle donijeti konkretne ekonomske efekte.
”Osnovni ciljevi mjera su povećanje spoljnotrgovinske razmjene BiH sa zemljama CEFTA u poljoprivrednim i prehrambenim proizvodima, stvaranje boljih preduslova za izvoz naših tradicionalnih prehrambenih proizvoda u zemlje članice EU, koristeći sve prednosti postignutog Privremenog trgovinskog sporazuma o Stabilizaciji i pridruživanju”, ponovio je Nešković.
On je najavio da bi daleko veće efekte ovih mjera trebalo očekivati u boljoj domaćoj ponudi poljoprivrednih proizvoda čime bi se otvorila mogućnost za stvaranje domaćih trgovinskih lanaca koji bi mogli biti konkurenti stranim trgovačkim kućama.
”U trenutku kada se još predviđaju otežavajući uslovi u poslovanju i pad prosječnog dohotka, te porast cijena hrane na svjetskom tržištu, smatramo da bi primjena ovih mjera, upravo u narednoj godini, mogla dovesti do većeg povjerenja potrošača i aktivnog učešća i drugih nadležnih institucija i nevladinih organizacija da i dalje rade na podršci domaćoj proizvodnji i kampanjama promocije ponude i kupovine domaćeg proizvoda”, naglasio je Nešković.
Prema njegovim riječima, Ministarstvo spoljnih poslova i ekonomskih odnosa BiH očekuje ukupan porast domaće poljoprivredne proizvodnje, porast zapošljavanja u poljoprivredi i stvaranje dugoročne perspektive za ostanak i povratak seoskog stanovništva, čime bi se otvorila mogućnost za stabilan ruralni razvoj i korištenje predpristupnih i drugih fondova u lokalnoj ruralnoj zajednici.