BEOGRAD, Iz EPS-a najavljuju da će u septembru uslijediti novo poskupljenje od 10 odsto, osnovni uslov je rast industrijske proizvodnje i on je već ispunjen.
Struja u Srbiji poskupiće ponovo najvjerovatnije u septembru! EPS planira da u dogovoru sa nadležnima u Vladi Srbije podigne cijenu za još 10 odsto, kaže za Press Momčilo Cebalović, direktor Sektora za odnose sa javnošću „Elektroprivrede”.
Prema njegovim riječima, cijena struje povećaće se ukoliko se nastavi rast domaće privrede, koja od početka godine bilježi pozitivne rezultate.
Rast privrede donijeće više cijene
– Očekujem da će se razgovori o poskupljenju struje voditi u septembru. Rečeno je da će se tada sagledati podaci o rastu privrede. Struja je već poskupela 1. marta za oko 10 odsto i izvesno je da se narednih nekoliko meseci nećemo baviti novim poskupljenjima. U septembru će EPS sagledati, zajedno sa nadležnim državnim organima, koliki je privreda ostvarila rast i da li je otvorena mogućnost za još jedno poskupljenje struje ove godine. Pre toga, ne verujem da će biti razgovora na tu temu – tvrdi Cebalović.
On kaže da će struja poskupiti, kao i prilikom nedavnog povećanja.
– Procenjuje se da bi struja na jesen mogla da poskupi za 10 odsto – kaže Cebalović za Press.
Prije nekoliko dana ministar energetike Petar Škundrić najavio je da će poskupljenje struje biti razmatrano ako industrijska proizvodnja u Srbiji zabilježi rast.
– Poskupljenje struje razmatraćemo ako industrijska proizvodnja bude imala rast od dva, a energetika od tri odsto. Ako ne bude rasta, cena električne energije neće se menjati ove godine – kazao je ministar Škundrić.
Ovi uslovi, prema podacima koji su već stigli kod premijera Mirka Cvetkovića, već postoje. U kabinetu premijera tvrde da je kretanje industrijske proizvodnje u Srbiji bolje nego u istom periodu prošle godine.
– Industrijska proizvodnja bila je bolja u januaru za 3,7 odsto i to govorim za period januar na januar prethodne godine, a sada za februar je bolja za 2,8 odsto. Znači, u proseku je porasla negde oko tri odsto – ističu u kabinetu.
U vezi s tim, konsultant za strana ulaganja Milan Kovačević kaže da se nada da država ipak neće povećavati cijene koje sama određuje.
Neuređeno tržište elektroenergije
– Cene roba i usluga na malo su u Srbiji u martu u proseku bile više za 1,6 odsto u odnosu na prethodni mesec. Mislim da bi bilo riskantno da se povećaju cene koje određuje država jer bi se moglo dogoditi da onda imamo veću inflaciju – kaže Kovačević, i dodaje:
– Naš osnovni problem je što nemamo valjan koncept po pitanju energetike. „Elektroprivreda Srbije” nema dobru organizaciju, što nam je neophodno, a nema ni nekog pokušaja da se razmišlja kako bi trebalo urediti tržište u oblasti elektroenergije. Može se dogoditi da u ovom sektoru neće biti investicija ako se ne poveća cena struje. A i ova sadašnja cena bi morala biti niža. Tako da, ukoliko bi ona otišla nagore za 10 odsto, to bi bilo previše – smatra Kovačević .
Skupi kilovati
-Najjeftiniji kilovat u nižoj tarifi i zelenoj zoni povećan je sa 0,984 na 1,104 dinara, dok je najskuplji kilovat u crvenoj zoni i višoj tarifi sa 11,808 „otišao” na 13,248 dinara
-Kilovat sat struje u nižoj tarifi i plavoj zoni je povećan sa 1,476 na 1,656 dinara, dok je u višoj tarifi poskupio sa 5,904 na 6,624 dinara
-Prema podacima EPS-a, domaćinstvo koje koristi snagu od 11,04 kilovata i troši mesečno do 750 kilovata, i to 630 u višoj i 120 u nižoj, od 1. marta ima račun veći za 510 dinara
Fakti
– Struja za domaćinstva poskupila je od 1. marta i to za 11,5 odsto, a za privredu osam odsto
– „Elektroprivreda Srbije” od 1. marta sve kilovate u svim zonama i tarifama prodaje po većim cijenama, a uvećane su i naknada za mjerno mjesto i obračunska snaga
– Naknada za merno mesto poskupela je sa 95,83 na 105,01 dinar, dok je obračunska snaga po kilovatu povećana sa 25,808 na 27,816. Press