BUKUREŠT, Rumunija je ponudila garancije svima koji pokušavaju da prvi put kupe stan ili kuću kako bi otklonila posljedice ekonomske krize koje se još osjećaju na tržištu nekretnina.
Država se nudi kao garant za podizanje stambenih kredita u visini do 70.000 evra, a uslov je da zajmovi budu iskorišteni isključivo za investiranje u nove projekte. Vlada garantuje kredite samo za gradnju novih zgrada zato što je njihova izgradnja u mnogo slučajeva prekinuta poslije niza godina. Cilj ove inicijative rumunske vlade je da oživi započete i zapostavljene projekte izgradnje novih zgrada, prenose agencije.
Postavlja se, međutim, pitanje da li je tako nešto neophodno, naročito u gradovima poput Bukurešta. Ugledni rumunski arhitekta Serban Sturdza kaže da je velika šteta što u Bukureštu stanove i poslovne prostore grade na ruševinama uglavnom ljepših i interesantnijih zgrada. Primjer je zgrada nalik na mali francuski dvorac ispred kojeg stoji tabla sa natpisom “za rušenje”.
“U Bukureštu ima na stotine ovakvih zgrada. One su zajedno sa svojim baštama nekada činile karakteristiku grada i činile ga vrlo interesantnim”, kaže Sturdza.
Njegov kolega Stefan Barnovski kaže da ljudi uglavnom ne primijete da je neka zgrada uništena zbog brzine kojom se to radi.
“Izvođači, ili ko god stoji iza projekta, naučili su da treba da rade brzo. Ništa se ne objavljuje, ništa se ne zna o eventualnom rušenju. Onda odjednom, preko noći, ugledate buldožere i već narednog dana neka lijepa, stara zgrada je srušena. Radi se o igri – ko će da završi posao brže i u što većoj tajnosti”, objašnjava on.
Rumunski preduzimači uspijevaju da dobiju građevinske dozvole za rušenje lijepih, starih bukureštanskih zgrada i izgradnju novih i modernijih. Rumuni kažu da se nešto slično u njihovoj zemlji događalo i poslije Drugog svjetskog rata, postavljajući pitanje da li je građanima Bukurešta zaista potrebno toliko novih kancelarija i stanova.
Ilijas Papadžordijadis je napisao knjigu u kojoj je predvidio da će cijene za polovinu ukupnog broja nekretnina u Rumuniji stagnirati, dok će cijene četvrtine stanova i kuća pasti.
“Sada cijene rastu suludo. To niko ne može da pojmi, jer su cijene nekretnina u Bukureštu iste kao u Londonu, Parizu i u američkim gradovima. Zamislite da živite u malom selu i da jednog dana dođu, recimo, britanski investitori i ponude vam da kupe nekretnine i to dobro plate. Onda se pojave drugi investitori i ponude vam 50 odsto više para, pa za njima idu treći koji nude 100 odsto više. Tako se cijene napumpavaju, a niko to nije mogao da kontroliše”, izjavio je Papadžordijadis.
On očekuje da će se u godinama koje dolaze to izmijeniti, ali da to neće biti dobro za svakoga.
Bugari ulažu u puteve
Bugarska će iz fondova EU do kraja 2013. godine dobiti oko dvije milijarde evra pomoći za izgradnju puteva, saopštila je direktorka bugarske Agencije za puteve Ilijana Zaharieva.
Novac će biti investiran na nekoliko dionica, od kojih primarno mjesto zauzima autoput “Trakija”, koji povezuje istok i zapad Bugarske. Bugarska je u proteklih nekoliko godina sredstvima iz evropskih fondova obnovila veći dio svoje infrastrukture. I pored toga bugarski drumovi su u očajnom stanju, zbog čega su lokalni mediji pokrenuli akciju “Najomiljenija rupa na putu”.