BRISEL, U svjetlu uvođenja novih pravila o energetski efikasnim zgradama i energetski efikasnim električnim aparatima, Evropska komisija željela bi uvesti slične mjere kako bi se u zgradama na efikasan način trošila voda, najavljuju evropski mediji.
“Potencijal uštede vode u EU procjenjuje se na 40 odsto. Mogla bi se razmotriti obvezujuća pravila kako bi se štedila voda u javnim i privatnim zgradama”, kaže Evropska komisija u svom radnom programu za 2010. godinu.
Ranija studija iz 2007. pokazala je da se efikasnost potrošnje vode može poboljšati za gotovo 40 odsto samim tehnološkim promjenama, a da promjene u ponašanju ljudi mogu otvoriti dalji prostor za uštedu.
U izvještaju se dalje kaže da bi brojne specifične tehnološke i tehničke promjene na slavinama, vodokotlićima, tuševima i na ostaloj opremi koja koristi vodu mogle smanjiti potrebe za vodom i dovesti do uštede od čak 80 odsto.
Po izvještaju, samo nekoliko zemalja članica dosad je uključilo standarde uštede vode u nacionalna pravila o izgradnji zgrada.
Postojeća evropska okvirna direktiva o vodi traži od zemalja članica da uvedu politike cijena kojima je cilj efikasna upotreba vode, ali ona ne postavlja standarde za potrošačke proizvode.
Najavljeno je da bi na osnovu iskustva iz direktive o energetski efikasnim zgradama Komisija mogla pokrenuti studiju kako bi se razmotrila potreba slične direktive o zgradama u kojima bi se efikasno trošila voda.
Dodatno, jedan je zvaničnik Komisije napomenuo da bi se učinkovitost korištenja vode u zgradama mogla povećati i korištenjem tzv. sive vode koja se može koristiti za ispiranje zahodskih školjki ili zalijevanje vrtova.
“Siva voda” je dio kućne otpadne vode, primjera radi iz kada, umivaonika, tuševa ili mašina za pranje veša koja bez izuzetka dospijeva u kanalizaciju, a mogla bi se pročistiti i ponovno koristiti.
Međutim, instaliranje takvih sistema traži određeni stepen promjene ponašanja, a osim toga oni su primjereni novim zgradama, a teško izvedivi na starim, dodao je zvaničnik. Business.hr