PEKING, Zbog velikog uvoza Kina je u martu zabilježila spoljnotrgovinski manjak, što potvrđuje da Peking nema loše namjere, rekao je novinarima zvaničnik kineskog ministarstva ekonomije Chen Jian.
“Prepuštamo odluku tržištu”, dodao je.
“Kineska vlada donijet će odgovorne i samostalne odluke o kursnoj politici, koje će se temeljiti na ekonomskim i monetarnim uslovima u Kini. Nije u redu da nas se zbog toga kritikuje”, rekao je novinarima u Pekingu zvaničnik kineskog ministarstva ekonomije Chen Jian.
“Kurs kineskog juna nije potcijenjen”, dodao je.
Kina se suočava s brojnim kritikama da je juan u odnosu na dolar potcijenjen za 40 odsto, što daje osjetnu prednost kineskim izvoznicima. Washington zato traži od Pekinga da dopusti aprecijaciju domaće valute.
Kinesko ministarstvo ekonomije brani politiku kurs juana, koja je bila nužna da bi se zaštitili kineski izvoznici koje je pogodila svjetska ekonomska kriza te kako bi se osigurao rast zapošljavanja u prerađivačkoj industriji. Članovi američkog Kongresa krivnju za trgovinski manjak u odnosima s Kinom, koji je lani narastao na približno 227 milijardi dolara, pripisuju podcjenjenom juanu i traže da američko ministarstvo finansija u svom izvještaju o robnoj razmjeni i kursnoj politici proglasi Kinu kursnim manipulatorom.
Chen Jian s druge strane tvrdi da kurs kineske valute nije kriv za teškoće globalne privrede .
“Bolest u glavi ne može se izliječiti liječenjem noge”, rekao je kineski zvaničnik.
“Neravnoteža u svjetskoj ekonomiji proizlazi iz pogrešnih politika nekih država i neravnoteži u upravljanju međunarodnim monetarnim sistemom “, uvjeren je zvaničnik kineskog ministarstva ekonomije. Chen je rekao da je Kina zbog velikog uvoza u martu zabilježila spoljnotrgovinski manjak, što potvrđuje da Peking nema loše namjere. “Prepuštamo odluku tržištu”, zaključio je. Banka