BEOGRAD, Privatnici predlažu da se za toliko za koliko se smanji akciza na benzine, poveća zahvatanje na tečnom naftnom gasu, čime se priliv para u budžet ne bi smanjio.
Povećanjem akciza na tečni naftni gas koja sada iznose 15,23 dinara po kilogramu, ili oko 8,3 dinara po litru, i smanjenjem akciza na benzine, priliv para u budžet se ne bi smanjio, a benzin bi bio jeftiniji za 12 dinara.
„Na taj način bi država ponovo stimulisala potrošnju benzina čiji je promet zbog enormno visoke cene u poslednjih godinu dana opaoza oko 40 odsto i time nastavila da puni budžet kao da se akciza na benzine nisu smanjivale“, ističe Rakić.
TNG za kojim je inače tražnja skoro duplo veća nego kod benzina neznatno bi poskupio, ali pošto je upola jeftiniji od litre benzina vozači koji ga toče ne bi osjetili tu korekciju.
Priliv para po osnovu akciza od tečnog naftnog gasa mogao bi biti i veći kada bi se pooštrila kontrola prodaje ovog derivata i to tako što se akciza na TNG plaća samo kada se on toči „na pištolj” – dakle u rezervoare, ali ne i kada se kupuje u bocama za domaćinstva. Upravo taj prostor prodavci koriste da najveću količinu uvezenog i prodatog TNG prijave kao da su ga prodali u butan bocama i po tom osnovu ne plate državne dažbine.
Previsoke akcize na gorivo treba smanjiti
“Ukoliko nafta na svetskoj berzi i narednih dana nastavi da raste (a već juče je bila iznad 83 dolara za barel) uz porast kursa dolara gorivo bi ponovo krajem naredne nedelje moglo da poskupi, najmanje za oko dinar i tako opet dostigne svoj istorijski maksimum“, kaže Milan Rakić, predsjednik Udruženja vlasnika privatnih benzinskih pumpi Srbije.
Iako vijest o poskupljenju za dinar na prvi pogled ne zvuči toliko strašno, problem je što država, odnosno radna grupa pri vladi zadužena za preispitivanje visine državnih zahvatanja (akcize i PDV u litri goriva) ništa nije uradila od posljednje korekcije cijena da smanji ove dažbine, a samim tim i cijenu benzina i dizela na pumpama, opominje Rakić.
Da su se u međuvremenu nadležna ministarstva energetike, finansija i trgovine sastala i odlučili da za 10 dinara smanje akcize na benzine, dakle s sadašnjih 44,7 na oko 35 dinara po litri benzin „devedesetpetica“ bi danas bio jeftiniji oko 12 dinara.
Nedopustivo je da od 47,5 dinara kolika je proizvođačka cijena benzina u ovom času država samo za akcize uzima 44,7 i krajnje je vrijeme da radna grupa ovakvu politiku preispita, apeluje Rakić.
Upoređujući domaće s akcizama u Republici Srpskoj zaključuje se da su državna zahvatanja tamo skoro tri puta manja i u benzinu od 98 oktana iznose 17,5 dinara, dok su kod dizela 15 dinara.
Cijena goriva bi, ističe Rakić, mogla biti još niža, za oko 20 dinara po litri ukoliko bi se vratile stare cijene rafinerijske prerade nafte koje su NIS-u povećanje odlukom ministra energetike prije više od godinu dana i to sa 30 na oko 48,75 dinara, što opet plaćaju potrošači kroz svaku litru natočenog goriva. Politika