BEOGRAD, Na šalterima banaka najezda građana, a tek je sedam banaka krenulo sa prijemom zahtjeva za najnovije subvencionisane, dinarske gotovinske i potrošačke kredite. Međutim, procjenjuje se da će tek oko deset odsto zaposlenih i penzionera moći da podigne ove zajmove. Jer, ostali su već zaduženi do predviđenih limita, odnosno plate su opteretili ratom do trećine odnosno do polovine zarade stambenim kreditima.
Čak i kada Narodna banka Srbije polovinom aprila bude pomjerila ove granice na 40 to jest 60 odsto, malo ko će moći da dođe do povoljnih dinarskih zajmova. Jer, već ranije su uzeli pozajmicu u stranoj valuti, a NBS propisuje da se sa više od 30 odnosno 50 odsto plate mogu da zaduže samo građani sa starim zajmovima, a koji su 80 odsto u domaćoj valuti.
Osim toga postoje i mnogobrojna ograničenja i za one koji bi prvi put da uzmu bilo gotovinski, ili potrošački kredit u dinarima koje dotira država. Tako na primjer, zaposleni i penzioneri čija su primanja ispod deset hiljada automatski su diskvalifikovani. Zatim minimalna starosna granica za klijente je 23 godine, a maksimalna 65 godina. Jedino Komercijalna banka odobrava kredite penzionerima tako da posljednju ratu mogu da otplate sa navršenih 70 godina života.
Banke, takođe, zahtjevaju od klijenata da su najmanje šest mjeseci u stalnom radnom odnosu. A „paušalci“ mogu da koriste najnovije keš i potrošačke kredite uz subvenciju države samo ako imaju žirante.
Takođe, iako je prilikom predstavljanja novih zajmova rečeno da građani mogu da ih uzmu u bilo kojoj banci većina bankara insistira i na prenošenju plate kod njih.
Novi dinarski subvencionisani kratkoročni krediti najpovoljniji su zajmovi na tržištu. Maksimalni iznos ove pozajmice je 300.000 dinara, a rok otplate tri godine. U prvih 12 mjeseci otplaćuje se samo kamata. Za ove kredite mogu da konkurišu svi građani koji imaju plate, ili penzije, manje od 80.000 dinara, a zavisno od visine primanja kamata iznosi od 7,5 do 8,95 odsto godišnje.
– Savetujem građanima da pri donošenju odluke o uzimanju subvecionisanih dinarskih kredita, koji se odobravaju po veoma povoljnim uslovima, ipak pažljivo procene svoje mogućnosti zaduživanja kako ne bi imali problema pri otplati – ističe Veroljub Dugalić, generalni sekretar Udruženja banaka Srbije. – Postoji mogućnost da građani malo pretjeraju sa zaduživanjem i da teško izmiruju svoje obaveze.
Da li će biti problema sa otplatom poslije isteka jednogodišnjeg perioda mirovanja kredita? Dugalić smatra da će to zavisiti od: opšteg standarda, visine inflacije i kretanja deviznog kursa.
Neke banke imaju rješenje i za građane koji ne mogu da dođu do novih subvencionisanih kredita, jer su već zaduženi sa indeksiranim kreditima. Njima se nude dinarski krediti za refinansiranje, sa kamatom od 14,90 do 18 odsto godišnje.
– Postoji mogućnost pretvaranja postojećih kredita sa valutnom klauzulom u čisto dinarske odnosno refinansiranja postojećih zajmova dinarskim – kaže Miroslav Rebić, član IO Sosijete ženeral banke. – Na taj način građani bi promjenili valutnu strukturu svojih dugovanja i time otvorili prostor za povećanje dozvoljenog kreditnog opterećenja. Građanima sa dinarskim, posebno sa nižim primanjima, preporučujemo da se zadužuju u domaćoj valuti sa fiksnom kamatom. Jer, tako izbjegavaju ne samo valutni već i kamatni rizik.
Kako steći uslov
Nekoliko banaka odobrava gotovinske zajmove za refinansiranje u dinarima, a među njima su Unikredit, Erste, Foks, Sosijete ženeral… Tako na primjer ukoliko je nekome ostalo 3.000 evra po starom kreditu, u Unikredit banci može da dobije dinarski zajam za refinansiranje sa kamatom od 16,9 odsto na sedam godina. Rata u ovom slučaju iznosi 6.123,81 dinar. Na ovaj način građani mogu da steknu uslov da se zaduže do 40 odsto primanja i da uzmu i subvencionisani zajam. Novosti