BANJALUKA, Građani Republike Srpske /RS/ piju vodu druge klase kvaliteta koja je zaovoljavajuća – ocijenila je predstavnica Instituta za zaštitu zdravlja RS Vesna Grujić.
Ona je prije okruglog stola o temi “Voda za život” u Banjaluci rekla da Institut vodu redovno kontroliše, naročito u centralnim vodovodima.
“Javljaju se određeni pozitiviteti, ali to je sve u okviru očekivanog. Nema oboljenja koja se mogu povezati sa zdravstveno neispravnom vodom”, dodala je Grujić.
Dekan Fakulteta za ekologiju Univerziteta za poslovne studije Banjaluka Milorad Balaban rekao je da je okrugli sto organizovan da bi se ukazalo kolika je potreba za vodom za piće i koliko je značajna za zdravlje ljudi, jer se zna da se raspoloživa količina vode za piće po stanovniku u svijetu svakim danom smanjuje, zbog velikog zagađenja koje rapidno raste.
“Ovim okruglim stolom želi se podržati i unaprijediti zaštita sliva rijeke Vrbas, jer od ukupno disponiranih otpadnih materija u BiH koje izniose oko 30 kubnih metara u sekudni otpadnih voda, oko 25 odsto otpada na Vrbas”, dodao je Balaban.
Prema njegovim riječima, u svijetu dnevno umre 5 000 djece od bolesti koje su vezane za vodu i zarazne bolesti koje se prenose vodom, što čini 88 odsto od ukupno umrle djece do pet godina starosti, a 2,6 milijardi stanovnika svijeta nema na raspalaganju dovoljne količine vode.
Predsjednik Kluba sportova na divljim vodama “Argonaut” Banjaluka Berislav Đurić rekao je da ovaj klub u sklopu obilježavanja Svjetskog dana voda organizuje dvije kajak – kanu utrke 3. i 4. aprila u Banjaluci u kojima će učestvovati 70 takmičara iz Slovenije, Hrvatske, Srbije i BiH.
“Krajnje je vrijeme da se nešto preduzme da se zaštiti Vrbas i svi vodotokovi u BiH, kao izvor pitke vode, mjesto za rekreacije, za razne vrste ekonomskih aktivnosti i gazdovanja tim resursima”, istakao je Đurić.
On je dodao da je cilj ovog okruglog stola da se pokrene inicijativa zaštite prirodne okoline.