BERLIN,Telekom Srbija se uklapa u strategiju Dojče telekoma za kupovinu firmi, piše “Zidojče cajtung”, pozivajući se na portparola njemačke telekomunikacione kompanije.
Njemački list ocjenjuje da bi u Srbiji mogla da bude prva prilika da “Dojče telekom” pokaže šta zapravo znači nedavno najavljena promjena strategije kompanije.
Šef “Dojče telekoma” Rene Oberman saopštio je investitorima da nema smisla kupovati konkurenciju u zemljama ubrzanog industrijskog razvoja, u kojima taj koncern ionako nije prisutan. Telekom će radije da pokuša da učvrsti pozicije u zemljama u kojima je već prisutan na tržištu, rekao je on.
Dvije nedelje poslije te izjave, prva takva prilika se ukazala – u Srbiji. Tamošnja vlada prodaje 40 odsto telekomunikacione kompanije – polovinu od 80 odsto čiji je vlasnik, preko PTT Srbije. Preostalih 20 odsto je u vlasništvu grčke kompanije OTE, čiji je većinski vlasnik, opet, njemački Telekom. Analitičari procjenjuju vrijednost ovog paketa na jednu do dvije milijarde evra, navodi njemački radio Dojče vele (DW).
DW navodi da portparol njemačkog Telekoma nije želio da iznese konkretnije informacije o namjerama svog koncerna, koji posluje u devet zamalja regiona (između ostalog u Grčkoj, Albaniji, Rumuniji, Crnoj Gori i Hrvatskoj), ali napominje da je istočna Evropa – poslije SAD – drugo po važnosti strano tržište za njemački Telekom, otkako je njegovih 30 odsto 2009. godine prodato grčkoj kompaniji OTE.
Zemlje južne i istočne Evrope, za razliku od prezasićenog tržišta telekomunikacija – kao što su njemačko, francusko ili britansko – nude veće šanse za rast, navodi DW, napominjući da su, s druge strane, njihova tržišta relativno mala.
Prošle godine, njemački Telekom je u tim zemljama ostvario 15 odsto zarade. Oberman polaže velike nade u poslove sa mobilnom telefonijom ili postavljanjem mreže za brzi internet, bilo preko mobilne ili preko fiksne telefonske mreže.
Osim toga, on bi voleo da zaradi i po koji evro “sa strane”, uz pomoć proizvoda kao što su internet televizija ili služba za oglašavanje ImobilienSkaut. No, zemlje jugoistočne Evrope su teško pogođene ekonomskom krizom, pa se tamo u doglednoj budućnosti ne može očekivati ubrzan poslovni rast, napominje se u tekstu. Tanjug/Deutsche Welle