BEOGRAD, Teške mašine za geofizička istraživanja desetak dana ispitivale teren u selima Zablaće, Slatina, Mršinci i Lipnica, mještani se nadaju iznenadnom profitu.
NIS je u prethodnih desetak dana istraživao terene u opštini Čačak tražeći ležišta nafte i gasa! Senzacionalna vijest brzo se proširila čitavim krajem, a dolazak teške mehanizacije za geofizička ispitivanja potvrdio je da su stručne ekipe Naftne industrije Srbije ozbiljno prionule na ovaj posao.
Mještani čačanskih sela Zablaće, Slatina, Mršinci, Lipnica, pa i dalje prema Kraljevu i Mrčajevcima, sve duž plodne moravske ravnice, uveliko razmišljaju o mogućnosti da u njihovom kraju niknu naftne bušotine.
Tajnoviti radnici
Sve je počelo prije desetak dana kada su se u tom kraju pojavile mašine NIS „Naftagasa” i kada su na lokalnim prodavnicama i mesnim kancelarijama osvanula obavještenja da će ova kompanija vršiti geofizička istraživanja ležišta nafte i gasa.
Dragoljub Lazović iz Zablaća kaže da su radnici NIS-a bili potpuno „tajnoviti” i da su izbjegavali razgovor sa mještanima, ali da su pet velikih mašina i dvadesetak vozila prateće mehanizacije na seoskim putevima i njivama dovoljno govorili.
– Ne bi oni tek tako pokretali toliku mehanizaciju i ljude da nema nečeg ovde. Ne bi ovi radili baš na neviđeno. Sve to košta, kažu i do pedeset miliona. Te mašine su izazivale lagane vibracije, igrale su flaše na rafovima u mojoj prodavnici. I neke sonde su koristili, kažu da vrše merenja na dubini do deset kilometara. Tu gde su postavljali sonde na asfaltu upisivali su i neke brojeve. Od Zablaća su otišli prema Mršincima, Kukićima i Slatini, a onda dalje valjda prema Mrčajevcima i Kniću – kaže Lazović.
Žika Lazović, šef mjesne kancelarije, kaže da su mu radnici NIS-a rekli da odranije imaju informacije da su u njihovim selima vršena istraživanja i da oni sada žele da to do kraja ispitaju. Lazović se sjeća da je prije 20 godina na tom području vršeno neko istraživanje, kada je u obližnjim Goričanima i u Zablaćkom polju pronađeno nalazište uglja. Ali o nafti i gasu niko nikad nije pričao.
Mnogi još ne vjeruju da bi otkriće nafte i gasa nešto bitno promjenilo u njihovom životu.
– Ljudi se ne bi lako odrekli svog seljačkog hleba, čak i kad bi se pronašlo to što su naftaši tražili. Pa Zablaće i Kukići mogu da hrane pola Srbije sa krompirom i povrćem! A zna se ko „skida kajmak” kad su u pitanju nafta i gas. Nema od tog posla ništa, sitni smo mi za Rusa. A i gde bi iselili oko tri hiljade domaćinstava? – kaže jedan od meštana Zablaća.
Ima, naravno, i onih koji se nadaju profitu od eventualnog pronalaska nafte.
NIS nadoknađuje štetu
– Ako otkriju naftu na mom imanju, vodim na pečenje. Da nam daju po jedno milionče, ne bismo se mi bunili. Cio svijet se okreće energetici, što ne bismo i mi – rekao nam je Dragoljub Lazović.
Da se ipak ne radi ni o kakvoj šali, pokazuje i tekst obavještenja sa potpisom „NIS a. d., NIS-“Naftagas”: „Eventualnu pričinjenu štetu izazvanu izvođenjem radova potrebno je da prijavite u svoju mesnu zajednicu navodeći podatke o vlasniku i broj katastarske parcele. Mole se građani da vode računa o opremi koja će biti postavljena na terenu. Sve probleme koji mogu nastati u ratarskim radovima na njivama rešavaćemo u dogovoru sa poljoprivrednicima.”
Detaljna ispitivanja
U NIS-u nam je juče potvrđeno da se na području Čačka vrše istraživanja u okviru regionalnih i detaljnih geofizičkih istraživanja južno od Save i Dunava.
– U okviru ovih radova na potezu Arilje – Negotin izvode se geofizička ispitivanja u obimu od oko 227 kilometara. Cilj ispitivanja je detaljno sagledavanje geološke građe i strukturno-tektonskih odnosa i definisanje novih istražnih prostora. Početak profila je u Arilju, a nastavlja se preko planine Jelice, Čačka, Kragujevca, Jagodine, do Negotina. Projektom je predviđeno snimanje oko 600 kilometara regionalnih geofizičkih ispitivanja – kaže se u odgovoru NIS-a.
Nalazište u Lučanima
I u opštini Lučani vršena su slična ispitivanja. Mještani Dragačice podno Jelice kažu da su NIS-ove mašine ispitivale dubinu do pet hiljada metara i da je navodno u tom dijelu pronađen sloj nafte, ali ne znaju o kojoj količini se radi. Press
1 komentar
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]
dobro je da su se setili da traze nesto…ne mora da ce odma da nadju ali ako se bude radilo..verovatno ima sansi…