BEOGRAD, S obzirom na broj podnijetih zahtjeva za legalizaciju objekata u Srbiji za ovaj proces biće potrebne tri godine, izjavila je danas Aleksandra Petrović Damjanović, pomoćnica ministra ekonomije i regionalnog razvoja.
Govoreći na skupu koji je organizovao Zaštitinik građana na temu Zakona o planiranju i izgradnji Petrović Damjanović je rekla da je ukupno, po novom i starom zakonu, podnijeto više od 800.000 zahtjeva za legalizaciju od čega je od 568.000 zahtjeva podnijetih po starom zakonu rješeno 22 odsto.
Jablanka Tabaš, načelnica Odeljenja Dobre uprave u stručnoj službi Zaštitinika građana rekla je da je oko 30 odsto ukupnog broja svih pritužbi građana na rad javnih uprava u Srbiji čine pritužbe u vezi sa procesom legalizacije.
„Problemi su na nivou republike, nisu simptomatični za pojedine oblasti. Stekli smo sliku o propustima u radu opštinskih gradskih uprava. Zaključak je da je bilo masovno kršenje prava građana jer nisu poštovana načela zakonitosti, zaštite prava, ažurnosti u postupanju“, objasnila je Tabaš.
Zamjenik ombudsmana Miloš Janković rekao je da je u cilju spriječavanja propusta starog zakona i adekvatne primjene novog Zakona o planiranju i izgradnji zaštitnik građana uputio preporuke Ministarstvu za zaštitu životne sredine i prostornog planiranja.
U njima se zahtjeva da nadležni organi u postupcima legalizacije blagovremeno, jasno i potpuno informišu građane o potrebnoj dokumentaciji, rokovima, fazama postupka na oglasnim stranama, preko interneta, lokalnim sredstvima javnog informisanja, da nadležni organi daju građanima potpuno obavještenje o statusu njihovih prijava, da istaknu spisak svih podnijetih zahtjeva na vidnom mjestu.
Zaštitnik preporučuje i da se svi rokovi striktno poštuju, da nadležni organi donesu plan rušenja sa dinamikom izvršenja, da taj plan objave na vidnom mjestu, da Ministarstvo daje mišljenja o načinu primjene ovog zakona, da organi uprave mogu da podnose akta u vezi sa legalizacijom te da građani imaju prikladan način za podnošenje pritužbi. Emg.rs