PRIJEDOR, Predsjedništvo Saveza sindikata Republike Srpske zatražilo je danas podršku sindikalnih organizacija iz opština prijedorske regije za zahtjeve upućene Vladi i Uniji poslodavaca RS, kao i za organizovanje generalnog štrajka upozorenja.
Predsjednik Saveza sindikata RS Ranka Mišić je rekla da su razlozi za organizovanje generalnog štrajka nepoštivanje zakona o radu i doprinosima, te kolektivnih ugovora, istakavši da Sindikat mora da koristi štrajk kao sredstvo pritiska kako bi bila ispoštovana elementarna prava radnika u Srpskoj.
Mišićeva je naglasila da veliki broj poslodavaca u privatnom sektoru ne poštuje elementarne zakonske i odredbe iz kolektivnog ugovora, što znači da ne isplaćuju redovno plate i ne uplaćuju doprinose, čime narušavaju i radnička i ljudska prava.
Ona je rekla da više od polovine preduzeća, analiziranih tokom prošle godine, ne poštuje osnovna prava radnika, dodavši da je to trebalo da bude “zvono za uzbunu” inspekciji rada i Poreskoj upravi u RS da pokušaju da odrade svoj dio posla, što nisu učinili.
”Vlada se prema korisnicima budžeta pokazala kao relativno dobar poslodavac, što ne znači da su radnici koji se finansiraju iz budžeta zadovoljni primanjima, ali prosječna plata u realnom sektoru od 530 KM, tamo gdje se isplaćuje, daleko je ispod republičkog prosjeka”, objasnila je Mišićeva.
Ona je ukazala i na svijetle primjere preduzeća koja isplaćuju i trinaestu platu, napomenuvši da se takve firme mogu nabrojati na prste.
Reagujući na stavove nekih poslodavaca iz Prijedora da će štrajk upozorenja samo generisati krizu u RS, Mišićeva je naglasila da je dobro što postoje preduzeća koja su izvozno orijentisana i ostvaruju dobit, ali da nije dobro ako radnik, koji radi u tom preduzeću, za rad od dvanaest časova, te subotom i nedjeljom, dobije 320 KM.
”Štrajk i zahtjevi Sindikata upravo ukazuju na to i smatram da neće prouzrokovati dublju krizu, već nam je cilj da teret krize bude koliko toliko ravnomjerno raspoređen”, poručila je Mišićeva.
Predsjednik republičkog Sindikata zdravstva i socijalne zaštite Milenko Granulić rekao je da ovaj granski sindikat podržava generalni štrajk upozorenja, ističući da “ako nema privrede, nema ni zdravstva”.
Izvršni sekretar Regionalnog sindikalnog centra Prijedor Dragoljub Kitonjić smatra da treba podržati aktivnost Saveza sindikata u smislu organizovanja generalnog štrajka upozorenja kako bi se prvenstveno poboljšao status radnika u privredi.
On je ocijenio da je stanje na području prijedorske regije dosta loše, s obzirom na broj i status zaposlenih, te porast broja nezaposlenih koji je na nivou Filijale Prijedor dostigao cifru od 25 000.