BEOGRAD, Vlada Srbije danas je na sednici donijela odluku o tenderskoj prodaji 40 odsto akcija Telekoma Srbija, u vlasništvu države, potvrđeno je za Emg.rs u Vladi.
Iz pres službe Vlade Srbije kažu da je današnja pres konferencija zakazana za 16 časova otkazana, jer je planirano da se novinarima obrati Verica Kalanović, ministarka za NIP o nekoj drugoj temi. Pošto je tema sjednice bila Telekom Srbija i pošto je sve već napisano o tome u medijima, odlučili smo da izdamo saopštenje, kažu u pres službi Vlade.
Premijer Mirko Cvetković ranije je rekao da će biti objavljen tender, a potom organizovana aukcija, ističući da će postupak biti sličan kao kod prodaje Mobtela.
Država će, kako je rekao Cvetković, zadržati manjinski udio, a istovremeno privući strateškog partnera koji će ulaganjima obezbijediti razvoj kompanije.
Država je preko PTT-a Srbija vlasnik 80 odsto Telekoma, a 20 odsto je u vlasništvu grčke kompanije OTE čiji je suvlasnik, s 30 odsto, Deutsche Telekom.
Novac od prodaje akcija Telekoma trebalo bi da se slije u poseban budžetski fond za investiranje u značajne infrastrukturn projekte.
Kovačević: Bolje prodati 51 odsto akcija Telekoma
Konsultant za strana ulaganja Milan Kovačević izjavio je danas za Emg.rs da je bolje da je država prodala 51 odsto Telekoma Srbije, jer 40 odsto može jedino ići direktno Deutsche Telekomu.
Prema njegovim riječima, to bi bilo većinsko ulaganje, skupa sa 20 odsto akcija Telekoma koje Deutsche Telekom već posjeduje preko grčkog OTE-a.
„Mislim da nije pametno zadržavati većinski paket jer da je država, odnosno PTT, dobar vlasnik, onda ne bismo ni prodavali Telekom. Ideja privatizacije je da se dobije strateški partner koji ima nove tehnologije i mogućnosti da pribavi kapital čijim će investiranjem unapređivati usluge i samim tim celu privrednu granu“, rekao je Kovačević.
Prema njegovim riječima, još nije poznato koliko će akcija Telekoma imati zaposleni i bivši zaposleni te kompanije.
„To će biti utvrđeno kada bude procenjena vrednost kapitala, a procenjuje se da će zaposleni i bivši zaposleni imati između 5 i 8 odsto akcija. To znači da će građani imati između 20 i 23 odsto akcija, dok će država imati ostatak, što je otprilike najviše 15 odsto akcija“, rekao je Kovačević.
Telekom ponuditi na tenderu, ali i preko inicijalne ponude akcija
Ekonomista Srđan Tanjga, bivši saradnik Džefrija Saksa, kaže da će, ako Vlada ponudi 40 odsto akcija Telekoma na tendersku prodaju, jedini zainteresovani biti Deutsche Telekom, a da aukcija s jednim kupcem ne maksimizira cijenu.
On je za Bankar rekao da nije loša odluka prodati većinski paket akcija domaće telekomunikacione kompanije ove godine jer cijena neće mnogo rasti u naredne dvije godine.
„Trebalo bi paralelno s tenderskim početi proces inicijalne ponude akcija, koji uvek može da se otkaže ako se nađe kupac po boljoj ceni. Nekoliko država u okruženju, kao što su Hrvatska, Mađarska i Poljska, su sprovele IPO svojih telekom operatera, tako da postoji baza investitora koji bi bili zainteresovani za Telekom Srbija. IPO velikog paketa akcija Telekoma bi umnogome pomogao renomeu i likvidnosti Beogradske berze, a ako bi se radio dupli listing u Londonu ili Njujorku, Srbija bi mogla da bude nova destinacija za strana ulaganja“, kaže Tanjga, koji posljednjih devet godina radi na Vol stritu kao bankar i investicioni analitičar i zapažen je učesnik na srpskom tržištu akcija, kao investitor i kao savjetnik regulativnim organima.
Sagovornik Bankara, stručnjak za investicije u zemljama u razvoju, smatra da bi za Srbiju bilo dobro da u svoj dugoročni plan postavi kao cilj prelazak na evro, ali da ne bi bilo dobro da ta evropska valuta postane nacionalna barem u narednih pet do sedam godina. Emg.rs