SARAJEVO, Trgovinski deficit u BiH prošle godine iznosio je 6,8 milijardi KM i manji je za 28,79 odsto u odnosu na 2008. godinu, a pokrivenost uvoza izvozom bila je 44,79 odsto – navodi se u Analizi spoljnotrgovinske razmjene BiH za 2009. godinu, koju je danas usvojio Savjet ministara BiH.
U Analizi, koju je pripremilo Ministarstvo spoljne trgovine i ekonomskih odnosa BiH, navodi se da je u BiH prošle godine uvezeno robe u vrijednosti od oko 12,3 miliona KM, što je za 24,18 odsto manje nego 2008. godine, dok je u istom periodu izvezena roba u vrijednosti od 5,5 miliona ili 17,60 odsto manje u odnosu na 2008. godinu.
Zemlje EU i dalje su glavni spoljnotrgovinski partner i u ukupnom obimu robne razmjene učestvuju sa 50,68 odsto, a slijede zemlje potpisnice CEFTA sa 30,31 odsto, dok se 19,1 odsto odnosi na ostale zemlje.
Pojedinačno, najbolju pokrivenost uvoza izvozom BiH ima sa Austrijom – 71,60 odsto, na drugom mjestu je Slovenija sa 61,03 odsto, a slijede Njemačka sa 58,30 odsto, Srbija 57,82 odsto, Italija 56,51 odsto, dok je sa Hrvatskom pokrivenost uvoza izvozom iznosila 50,94 odsto.
Savjet ministara BiH utvrdio je Prijedlog sporazuma o saradnji u oblasti turizma između Savjeta ministara BiH i Vlade Crne Gore, kojim će biti intenzivirana saradnja u toj oblasti između dvije dražave.
Prema Sporazumu, države potpisnice ugovora, preduzeće neophodne mjere na obezbjeđenju što jednostavnijeg prelaska međudržavne granice tokom cijele godine i bezbjednosti turista.
Savjet ministara BiH donio je i pravilnike o mjerama za suzbijanje i kontrolu influence ptica, o mjerama za otkrivanje, suzbijanje i iskorjenjivanje klasične svinjske kuge, o mjerama i iskorjenjivanju bolesti plavog jezika, te o mjerama kontrole Njukastl bolesti.
Donošenjem ovih pravilnika, koji su harmonizovani s relevantnim direktivama Evropske komisije u konkretnim oblastima, BiH je učinila značajan iskorak u usklađivanju legislative sa standardima EU, te unapređenju zdravlja životinja, a samim tim i građana BiH, navodi se u saopštenju iz Savjeta ministara BiH.