LONDON, Luksuzni stanovi postali su dostupniji prošle godine, pošto je finansijska kriza snizila cijene stambenog prostora od Monaka do Barbadosa, ocijenila je britanska kompanija specijalizovana za promet nekretninama “Knight Frank”.
Istraživanje ove kompanije pokazalo je da su cijene nekretnina prve klase na 56 lokacija širom svijeta tokom 2009. godine opale prosječno za 5,5 odsto, s tim što su stanovi u Monaku drugu godinu uzastopno bili najskuplji, ispred londonskih i pariskih. Krajem 2009. prosječna cijena luksuznog stambenog prostora u Monaku, državi koja privlači bogate svojim niskim porezima, iznosila je 36.000 do 44.000 evra po metru kvadratnom.
Luksuzni stanovi i kuće su u 2009. najviše prodavani u Londonu, pod dejstvom slabljenja funte i godinu dana dugog opadanja cijena, što je podstaklo investitore da se nadmeću za smanjeni broj luksuznih kvadrata u ponudi. Prosječna cijena kvadrata prvoklasnih stambenih objekata u britanskoj prijestonici prošle godine je iznosila 26.900 do 32.900 evra.
Bogati pojedinci su se, zbog krize, u 2009. godini teže odlučivali za kupovinu nekretnina. Osim toga, smanjen je broj onih koji su spremni da u nekretnine ulože najmanje milion dolara. Zbog toga su najviše “stradale” cijene stambenih kvadrata na selu, na morskoj obali i u skijaškim centrima, odnosno objekata koji često imaju karakter drugog doma. Luksuzne nekretnine na ovakvim mjestima pojeftinile su prošle godine u prosjeku za 12 odsto. Najviše su opale cijene prvoklasnih nekretnina u Dubaiju, u regionu Algarve na jugu Portugala, na Palma de Majorci i u Dablinu – u prosjeku za 22 odsto, prenose agencije.
Budući da je život u velikim gradovima za mnoge neka vrsta nužnosti, cijene luksuznih apartmana i kuća u njima su, i pored ekonomske krize, u prosjeku neznatno povećane – za 0,4 odsto. Najveći rast cijena takvih nekretnina registrovan je u Kini, Hong Kongu, Singapuru i Džakarti. Prema riječima Liama Bejlija, šefa za rezidencijalna istraživanja u kompaniji “Knight Frank”, zahvaljujući brzom kineskom oporavku od krize, cijene prvoklasnih nekretnina u Šangaju, Pekingu i Hong Kongu su u 2009. godini imale fenomenalan rast.
Cijene najkvalitetnijeg stambenog prostora u Šangaju povećane su tokom prošle godine 52 odsto – na 4.000 do 5.300 evra po kvadratnom metru. U Pekingu su cijene najboljih stanova povećane za 47 odsto, a u Hong Kongu za 41 odsto – na 15.000 do 18.800 evra, što ovaj grad dovodi na četvrto mjesto po cijeni luksuznog stambenog prostora među svjetskim megalopolisima.
Samo u februaru ove godine cijene stambenog prostora u Kini su povećane za prosječno 10,7 odsto, što je najveći mjesečni rast u posljednje gotovo dvije godine. Kina preduzima mjere da zauzda ubrzani rast cijena nekretnina kako ne bi došlo do stvaranja mjehura. Vlasti su, između ostalog, posegnule za ponovnim uvođenjem poreza na prodaju stanova i kuća u roku od pet godina od prethodne kupoprodaje i povećanjem obaveznog depozita s ciljem da se smanji stambeno kreditiranje.
U SAD i Kanadi cijene kvadrata luksuznih stanova opale su prošle godine u prosjeku za 7,7 odsto, a najveće pojeftinjenje je registrovano u San Francisku. U karipskim državama cijena luksuznih stanova i kuća smanjena je prošle godine za prosječno 13 odsto.
Zarada u rezidencijalnim nekretninama
Polovina anketiranih u istraživanju američke Citi Private Bank izrazila je uvjerenje da će ove godine ostvariti veću zaradu od investiranja u rezidencijalne nekretnine nego u bilo koju drugu oblast.
Takve nekretnine inače čine oko 30 odsto vlasništva klijenata pomenute banke i u njihovim portfeljima su zastupljenije od akcija i bilo kojih drugih oblika ulaganja.