BANJALUKA, Vlada Republike Srpske /RS/ utvrdila je danas Prijedlog zakona o uređenju prostora i građenju, kojim su procedure za izdavanje odobrenja potrebnih za građenje u velikoj mjeri pojednostavljene, a građevinska dozvola moći će da se dobije u znatno kraćem vremenu.
“Cilj ovog zakona je utvrđivanje obaveze donošenja potrebnih prostorno-planskih dokumenata na područjima jedinica lokalne samouprave radi stvaranja jedinstvenog informacionog sistema o prostoru, pojednostavljivanja i skraćenja procedura građenja i uspostavljanja kontrolisane izgradnje”, rekla je novinarima pomoćnik resornog ministra za urbanizam i prostorno planiranje Maida Ibrišagić-Hrstić.
Ona je dodala da je u ovom aktu primijenjena u potpunosti “giljotina propisa”, što će omogućiti jednostavniju proceduru probavljanja odobrenja za gradnju i građevinske dozvole.
“Urbanistička saglasnost kao pravni akt ovim prijedlogom je ukinuta i umjesto nje propisani su lokacijski uslovi kao stručno-tehnički akt”, precizirala je Maida Ibrišagić-Hrstić.
Prema njenim riječima, saglasnost i mišljenja komunalnih i drugih javnih preduzeća, koja su zahtijevala dosta vremena i finansijskih sredstava, prema ovom prijedlogu pribavljaju se samo u situaciji kada se lokacijski uslovi, zbog nepostojanja provedebenog planskog akta, izdaju na osnovu stručnog mišljenja pravnog lica koje je ovlašćeno za izradu prostorno-planske dokumentacije.
Maida Ibrišagić-Hrstić dodala je da je pojednostavljen i postupak izdavanja upotrebne dozvole, da će se moći legalizovati samo već izgrađeni objekti, a da će objekti koji se počnu graditi bez propisanih odobrenja nakon stupanja na snagu ovog zakona biti odmah srušeni.
Ona je naglasila i da je ovim prijedlogom došlo i do pojednostavljenja procedura dobijanja odobrenja potrebnih za građenje posebno složenih infrastrukturnih objekata za koje je utvrđen javni interes.
Ovaj akt je bio povučen iz skupštinske procedure u januaru prošle godine kako bi bio dorađen, s ciljem poboljšavanja rješenja i da bi se dobio kvalitetan zakon u ovoj oblasti.
1 komentar
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]
Čini se da su izmjene zakona o uređenju prostora prihvatljive, naročito u pogledu ukidanja urbanističke i raznih komunalnih saglasnosti. Jedino bi moglo biti komplikovano ovo kada nema regulacioni plan pa se uslovljava mišljenje pravnog lica ovlašćenog za za izradu prostorno-planske dokumentacije, jer su naknade za izradu ovog mišljenja i do sada bile veće nego takse za sve saglasnosti koje se ukidaju. Sada uz monopol to bi moglo biti još skuplje, a poznato je da malo lokalnih zajednica ima regulacione planove za sva građevinska zemljišta.