SOLUN, Grčka se nalazi na sudbinskoj raskrsnici – velika ekonomska kriza i odbijanje EU da joj pomogne novim kreditima doveli su Grke pred fatalni zagrljaj svjetskih zelenaša.
Uoči sastanka na vrhu 27 članica EU u Briselu 25. i 26. marta, zvanična Atina ponovo se našla u centru zbivanja zbog ekonomske krize koja izaziva veliki potres kako u Grčkoj tako i cijeloj Uniji.
Grci su shvatili da EU i evrozona ne znači istovremeno i obavezu da zemlje članice automatski pomažu jedna drugu u kriznoj situaciji. Interesi svake članice unije su iznad interesa zajednice. Za sada ne postoji mehanizam da se ta situacija prevaziđe. To je i suštinska komponenta cijelog problema.
Ovakva situacija baca Grčku u naručje svjetskih zelenaša, čime joj prijeti potpuni bankrot. Tako reći, Grčka je eksperiment uživo za novi model kapitalizma. Kako se stvari sada odvijaju u EU, za Grčku postoje tri puta.
Prvi je da sama Grčka obezbijedi sredstva za plate, penzije, kamate i zajmove, i to oštrim mjerama štednje koje bi, osim zaposlenih, zahvatile i bogataše koji su preko of šor firmi za sada to izbjegavali. Poslije prvog paketa mjera već u maju došao bi drugi, pa treći…Ipak, ova varijanta je malo vjerovatna, jer ne postoji ni zakonska osnova za nju.
Drugi način je da se evropske zemlje, prije svega Njemačka, Francuska i skandinavske zemlje dogovore da odmah pomognu Grčku i da za to nađu formulu. U suštini to bi značilo da odmah daju kredit od 25 milijardi evra sa niskim kamatama i da je tako izvuku iz ruku zelenaša koji se spremaju da zgrabe “oslabljeni plijen”.
Predstavnici velikih bankarskih sistema i međunarodnih finansijskih fondova već mjesecima pregovaraju sa grčkim visokim funkcionerima o uslovima kreditiranja. Kako stvari sada stoje, teško je vjerovati da će se Evropa saglasiti da da kredit Grčkoj zbog poznatog njemačkog stava o tom pitanju.
Treći put je uzimanje zajma od MMF-a. Za Grke je to u ovom trenutku najgore rješenje zato što bi to značilo izlazak Grčke iz evrozone.
To bi istovremeno značilo da EU ne može više da funkcioniše kao zajednica. Posljedice po grčku spoljnu i unutrašnju politiku biće negativne s obzirom na neriješena pitanja sa susjedima i na agresivnu politiku Turske u Egeju na Kipar itd.
Stav Njemačke za sada utiče negativno na unutrašnju političku scenu Grčke i izaziva velike probleme i nedoumice, o čemu svjedoče vijesti i pisanja u štampi i elektronskim medijima koja stvaraju negativnu klimu – kako u Grčkoj tako i u Njemačkoj.