SARAJEVO, Konzorcij MOL/INA do nedjelje će uplatiti preostalih 95 miliona KM za obnovu “Energopetrolovih” benzinskih pumpi, ali je sada rano govoriti o produženju bankovne garancije za ulaganja, izjavio je direktor sarajevskog preduzeća Franjo Božić, kojeg je na tu poziciju postavio ovaj mađarsko-hrvatski konzorcij.
Direktor Agencije za privatizaciju Federacije BiH (APF) Enes Ganić, pak, smatra da može nastati ogromna šteta po FBiH ako bankovna garancija i rok za ispunjenje obaveza iz ugovora o dokapitalizaciji “Energopetrola” ne budu produženi, jer tada konzorcij može da ne investira u skladu s ugovorom, a FBiH neće imati načina da ga kazni.
Bankovna garancija vrijedna 33 miliona KM ističe 28. maja, a ugovor o dokapitalizaciji 28. marta. Ova garancija može biti aktivirana kada revizorska kuća završi kontrolu ulaganja konzorcija MOL/INA u “Energopetrol”. S obzirom na to da je u ponedjeljak propao pokušaj izbora nezavisnog revizora i da će konkurs morati biti ponovljen, teško je očekivati da će revizija biti obavljena do 28. maja, kada ističe bankovna garancija. U nadležnoj komisiji kazali su da se na konkurs javila samo revizorska kuća “Deloitte”, a po zakonu je potrebno da se prijave najmanje tri. Budući da uslovi nisu zadovoljeni o poništenju konkursa treba da se izjasni i Vlada FBiH. Odluku o izboru revizorske kuće Vlada FBiH je donijela u avgustu prošle godine i od tada traju pokušaji njenog izbora. Nezavisna revizija zatražena je jer se Vlada FBiH i konzorcij MOL/INA nisu mogli usaglasiti o visini ulaganja u “Energopetrol”, odnosno realizaciji ugovora o dokapitalizaciji nekadašnjeg državnog distributera goriva.
“Iduće sedmice je sastanak konzorcija s premijerom FBiH, a ugovor o dokapitalizaciji ‘Energopetrola’ ističe prije toga. Poslali smo urgenciju da bude produžena bankovna garancija do kraja godine i sada je pitanje šta će Vlada poduzeti”, dodao je Ganić.
U APF kažu da je ugovor u dokapitalizaciji “Energopetrola”, potpisan 2006. godine, loš za FBiH, te da se sada malo šta može učiniti. U Agenciji, koja je utvrdila da je vlasnik “Energopetrola” uložio samo šest miliona KM, ističu da je nakon tog saznanja trebalo pokrenuti sve mehanizme i aktivirati bankovnu garanciju.
Direktor “Energopetrola” tvrdi, međutim, da je do sada uloženo 55 miliona, a da će preostalih 95 miliona KM biti uplaćeno do isteka roka – 28. marta. Na pitanje da li će konzorcij produžiti treću bankovnu garanciju, odgovorio je da ona još važi i da razgovor o tome u ovom trenutku nije bitan.
“Kada dobijemo revizorsko izvješće, onda će se utvrditi šta je čija obaveza”, rekao je Božić.
Prethodne dvije bankovne garancije nisu aktivirane, a u jednom momentu su čak bile zagubljene u Vladi FBiH.
U Komisiji zaduženoj za kontrolu izvršenja ugovora o dokapitalizaciji “Energopetrola” napominju da sam ugovor nije problem.
“Prema nekim informacijama, konzorcij je uložio 30 miliona KM. Neko ko je uložio toliko novca neće odustati od ugovora. Osim toga, i Vlada je trebalo da preuzme 100 radnika ‘Energopetrola’. Dalja sudbina dokapitalizacije biće poznata nakon sastanka s premijerom FBiH”, kažu u Komisiji.
Premijer FBiH Mustafa Mujezinović rekao je da nema konflikta s konzorcijem MOL/INA, te da će sporazumno rješavati pitanja iz ugovora. On smatra da je konzorcij do sada “dosta uložio”.
“Nismo mi još u fazi za iskorištavanje bankovne garancije. U svakom slučaju ona ne bi trebalo da propadne”, dodao je Mujezinović.
Obaveze iz ugovora
Ugovor o dokapitalizaciji “Energopetrola” s konzorcijem MOL/INA potpisan je u septembru 2006, a konzorcij je kao vlasnik 67 odsto sarajevskog preduzeća upisan u martu 2007. godine.
Novi vlasnici ispunili su dio obaveza iz ugovora prema kojem je trebalo da plate 60 miliona KM za dugove “Energopetrola”, te 10,2 miliona KM za njegovu dokapitalizaciju. MOL/INA je u trogodišnjem periodu, koji ističe 28. marta, trebalo da uloži 150 miliona KM. Prema prošlogodišnjim podacima Komisije za kontrolu ugovora, do prošle godine uložio je oko šest miliona KM. Konzorcij je imao obavezu zadržavanja 1.059 radnika, a firmu je sporazumno napustilo oko 240 radnika, kojima su isplaćene otpremnine. Vlada FBiH bila je obavezna isknjižiti terminale iz imovine “Energopetrola” i uknjižiti ih na firmu “Terminali Federacije” u koju je trebalo da bude prebačeno i 100 radnika “Energopetrola”, ali to još nije učinjeno. Nezavisne novine