BANJALUKA, Komisija za hartije od vrijednosti (KHOV) RS izmijenila je Pravilnik o utvrđivanju vrijednosti imovine investicionog fonda, što će, ističu stručnjaci, povećati kako nominalnu vrijednost imovine zatvorenih fondova, tako i visinu provizije društava koja njima upravljaju.
U KHOV su potvrdili da su po nalogu Ustavnog suda RS izmijenili odredbu kojom je za hartije od vrijednosti iz portfelja zatvorenih investicionih fondova koje ne ispunjavaju uslove tržišnosti bila određena cijena nula. Sada će te hartije biti vrjednovane “tehnikama procjene koje su definisane po standardu 39. međunarodnog finansijskog izvještavanja”.
“To znači da će te hartije dobiti svoju vrijednost na osnovu metoda procjene koje će primjenjivati društva za upravljanje investicionim fondovima”, kazao je Miodrag Jandrić, predsjednik KHOV.
Stručnjaci na tržištu kapitala ističu da će novim obračunom porasti nominalna vrijednost imovine zatvorenih fondova, a time i provizija društava čija je visina proteklih godina bila predmet žestokih rasprava. Potreba svođenja enormnih zarada društava u realne okvire, odnosno njenog vezivanja za tržišne aktivnosti fondova, bio je osnovni motiv KHOV da usvoji pravilnik koji je pred Ustavnim sudom RS osporilo Udruženje društava za upravljanje investicionim fondovima. Ustavni sud je nedavno utvrdio da ključna odredba pravilnika nije u saglasnosti sa Zakonom o investicionim fondovima, koji propisuje da se utvrđivanje vrijednosti imovine zasniva na tržišnoj, a ne na cijeni nula.
U Udruženju društava za upravljanje investicionim fondovima RS izrazili su zadovoljstvo što je KHOV bila prinuđena na izmjenu pravilnika.
“Mi smo do sada imali nonsens da smo vrijednost akcija telekoma iz FBiH u portfeljima morali obračunavati po vrijednosti nula, jer se ne nalaze na službenom berzanskom tržištu, iako, objektivno, imaju visoku vrijednost”, kaže Ljubomir Klincov, potpredsjednik Izvršnog odbora Udruženja.
Neustavni pravilnik je, smatra, kroz smanjivanje vrijednosti imovine zatvorenih fondova dijelom uticao i na pad cijene akcija fondova, iako se, naglašava, ne slaže s pojedinim tvrdnjama da je KHOV time urušila tržište.
“Društva su se usaglasila da se vrijednost hartija na slobodnom tržištu ubuduće obračunava kao knjigovodstvena vrijednost korigovana za koeficijent njene tržišnosti. To bi, prema procjeni, povećalo vrijednost imovine većih fondova do deset odsto, a manjih od 20 do 30 odsto”, kazao je Klincov. Nezavisne novine
5 komentara
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]
pa normalno da se ne slazes ljubo sa ‘pojedinim tvrdnjama da je KHOV urusila trziste’ jer te ta ista KHOV nije sankcionisala kad si bio u nadzornom odboru rafinerije i kad si koristio informacije koje si interno dobio pa prodavao rafineriju za kristal fond (umjesto da ste se iz fondova udruzili pa tuzili drzavu zbog pljackaske privatizacije naftne industrije). ruka ruku mije.
ocigledno je i da je jandric kupio novinara klincova iz nezavisnih novina, pored onog iz pressa. samo ne znam dal’ je to placeno iz vlastitog dzepa ili blagajne KHOV.
Enormne zarade tj. provizije, koje ostvaruju DUF-ovi još od samog njihovog osnivanja, se ne smanjuju protivzakonitim i neustavnim aktima. Postoji čitav set instrumenata kako se to može urediti, a da ne budu oštećeni akcionari fondova i da zarada društava bude proporcionalna ostvarenom uspjehu u upravljanju portfeljom.
Analizom trgovanja akcijama RNAF lako bi se utvrdilo da je prodaja od strane KRIP, dok je Ljubomir bio u NO RNAF, ima elemente zabranjenog trgovanja korištenjem inside informacija. Šta je uradila KHBV? Ništa.
Ovo je samo jedan “detalj” u nizu, gdje je KHBV svojim činjenjem ili nečinjenjem dovela do urušavanja. Obračun provizije sam po sebi nije srušio tržište, ali jeste dao svoj doprinos… Pažljivi analitičar bi mogao hronološki sakupiti sve situacije na tržištu gdje je KHBV djelovala pogrešno ili nije djelovala nikako, zbog čega su investitori digli sidro..
Ne kažem da nije bilo i dobrih poteza i odluka, ali su one vrlo brzo poništavane nekim puno većim propustom.
Jandro nam je ZAKON. Pravi zastitnik malih i ugnjetavanih akcionara. Nije mi jasno radi cega ti likovi iz KHBV uopste dobijaju platu. Kada im je Pravilnik pao na Ustavnom sudu, jednostavno su ukinuli onu famoznu 0 i ostavili Drustvima na volju da dodatno opljackaju fondove. Pa Jandricu zar nisi mogao sa toliko strucnjaka iz KHBV nista smisliti da vezes proviziju Drustava za realno ostvarene rezultate upravljanja. Pa tebe treba tuziti i optuziti i natjerati da licno rasprodas svu svoju imovinu i namiris barem dio stete koju prouzrokujes svaki dan kada dodjes na posao. Mozda bi te trebalo platiti da ne dolazis u KHBV.
Klincov Ljubo je poznati prevrtac i demagog tako da njegove izjave ne treba uzimati za ozbiljno.
Ovo je totalna katastrofa, odljev novaca iz fondova se ubrzava (a već je daleko prebrz).
Da imamo iole sposobnu KHBV, već bi odavno bile usvojene izmjene Zakona o investicionim fondovima. Ovako, fondovi koriste rupe, KHBV kao nešto njih kontroliše i kažnjava, a u konačnici najgore prođu mali akcionari.
Jandri je najvažnije da donosi pravilnike gdje će npr. za svaku i najmanju promjenu prospekta fonda da uzme 1.000 KM.