VAŠINGTON, Sve više Amerikanaca zbog loše privredne situacije i promjenjenih društvenih okolnosti živi u istom domaćinstvu sa širom porodicom, objavio je Istraživački centar Pju (Pew), u izvještaju o društvenim i demografskim trendovima.
Oko 16 odsto Amerikanaca danas živi u višegeneracijskom domaćinstvu, u kojem obitavaju najmanje dvije generacije odraslih, prenosi Rojters.
U SAD je od Drugog svjetskog rata trend smanjenja udjela višegeneracijskih domaćinstava bio sve izrazitiji – dok je 1940. u takvim domaćinstvima bila oko četvrtina građana, 1980. je bilo registrovano samo njih 12 odsto.
Zbog specifične mješavine ekonomskih i društvenih faktora, 2008. je u proširenim domaćinstvima živjelo rekordnih 49 miliona Amerikanaca. Samo između 2007. i 2008. njihov broj se povećao za 2,6 miliona. U proširenim domaćinstvima danas živi svaki peti Amerikanac starosti od 25 do 34 godine i isti procenat onih od 65 godina i starijih.
Među glavnim ekonomskim razlozima za ovakvo stanje, Pju institut navodi visoku nezaposlenost i učestale prodaje imovine na ime hipotekarnog duga.
Kao bitni društveni razlog navodi se da se Amerikanci sve kasnije prvi put žene i udaju. Zbog toga sve više njih u dvadesetim godinama još živi s roditeljima, budući da im je teško da nađu posao i zasnuju samostalno domaćinstvo.
Još jedan faktor koji doprinosi sve češćem životu u proširenoj porodici, predstavlja veliki broj imigranata iz Latinske Amerike i Azije, koji su počeli masovnije da pristižu sedamdesetih godina prošlog vijeka, a tradicionalno su skloniji životu u proširenoj porodici nego Amerikanci.