FRANKFURT, Kurs evra prema dolaru i jenu potonuo je prošle sedmice na svjetskim tržištima valuta za više od 1,5 odsto jer je Grčka, zbog nesaglasnosti u Evropskoj Uniji u vezi rješavanja njezinih finansijskih problema, poručila da će pomoć zatražiti od Međunarodnog monetarnog fonda.
Prošle sedmice dolarov indeks, koji pokazuje vrijednost američke u odnosu na šest najvažnijih svjetskih valuta, skočio 1,3 osto, na 80,74 boda, a u petak je u jednom trenutku dostigao i 80,88 bodova, najviši nivo od juna prošle godine. Pritom je prema evropskoj valuti dolar ojačao 1,7 odsto, pa je kurs evra potonuo na 1,3528 dolara, najniži nivo u više od dvije sedmice. Cijena evra pala je i prema jenu, i to za 1,8 odsto, na 122,48 jena. Kurs dolara prema japanskoj valuti ostao je, na sedmi;nom nivou dkoro nepromijenjen, na otprilike 90,50 jena.
Do polovice sedmice dolar je bio pod pritiskom jer je američka centralna banka poručila da će ključne kamatne stope još neko vrijeme ostati nepromijenjene na rekordno niskim nivoima od oko 0 odsto, što je razočaralo ulagače koji su “igrali” na to da će Fed povećati kamate prije nego što se očekuje. U četvrtak se, međutim, situacija naglo promijenila. Evro se našao pod pritiskom nakon medijskih izvještaja da vlada u Ateni sumnja u postizanje dogovora EU-a o rješenju za tu zemlju, što dovodi u pitanje njezinu sposobnost servisiranja dugova.
Grčka je u četvrtak saopštila kako neće moći ostvariti obećana smanjenja deficita ako joj zaduživanje bude preskupo, upozorivši da će možda biti prisiljena okrenuti se za pomoć MMF-u. Atina se obavezala u ovoj godini provesti oštre mjere smanjenja potrošnje i povećanja poreza, vrijedne oko 16 milijardi evra, sa ciljem smanjenja 12,7-postotnog budžetskog manjka u odnosu na BDP i gotovo 300 milijardi evra zaduženosti.
“Uvidimo li da smo prisiljeni zaduživati se po sve višim cijenama, postoje i druge opcije”, kazao je grčki premijer Georgij Papandreu, odgovarajući na pitanje o mogućnosti okretanja MMF-u. Čelnici EU-a ne mogu se već mjesecima dogovoriti oko pomoći Grčkoj, najviše zbog protivljenja Njemačke.
“Sve te priče o planu za spas Grčke davale su poticaja rastu evra, no čini se da je tržište sada shvatilo da je retorika jedno, a realizacija nešto sasvim drugo. Njemački ustav i zakoni EU-a izričito zabranjuju takva spašavanja, a prijetnja Grčke da će se okrenuti MMF-u za pomoć to samo dodatno podcrtava. Evro će i dalje biti pod pritiskom jer je po propisima EU-a plan za spas Grčke u bilo kojem obliku ilegalan, pa ne vjerujem ni da će samit EU-a naredne sedmice rezultovati konkretnim planom”, kaže Michael Hewson, analitičar u kompaniji CMC Markets. Hina/pd