BEOGRAD, Neophodne izmjene Zakona o finansijskom lizingu neće biti završene do kraja 2010. godine, kažu u Ministarstvu finansija.
Kupovina stanova na lizing u Srbiji ove godine neće biti moguća, iako je Ministarstvo ekonomije najavilo ovu novinu već ovog proljeća. Da bi se nekretnine kupovale po pravilima po kojima se kupuju automobili potrebno je promjeniti Zakon o finansijskom lizingu, a u Ministarstvu finansija kažu da će se to dogoditi tek krajem ove godine ili početkom sljedeće.
Promjena Zakona o finansijskom lizingu neophodna je da bi kupci stanova, po isplati posljednje rate, postali njegovi vlasnici, što sada nije moguće. Predlog izmjene ovog zakona Ministarstvo ekonomije je još u oktobru 2009. poslalo Ministarstvu finansija i Narodnoj banci Srbije, međutim, do sada nije stigao nikakav zvaničan odgovor.
Srbija izuzetak
Rukovodilac Jedinice za sveobuhvatnu reformu propisa pri Ministarstvu ekonomije Đorđe Vukotić kaže da je u spornom zakonu potrebno promjeniti bukvalno jednu rečenicu.
– U Zakon treba ubaciti da se dozvoljava lizing nepokretnosti. To bi omogućilo kupovinu stanova na lizing koja postoji u svim zemljama u okruženju. Samo je Srbija izuzetak – kaže Vukotić.
U Ministarstvu finansija kažu da je novi zakon u pripremi i da će „prilikom njegovog donošenja sa NBS-om biti razmotrena mogućnost ispunjavanja zahtjeva koji se sada postavljaju”.
– Novi Zakon o finansijskom lizingu bi trebalo da bude usvojen do kraja 2010. godine – kažu u Ministarstvu finansija gdje takođe tvrde da je lizing nekretnina i sada moguć po Zakonu o obligacionim odnosima:
– To znači da kupovinu nekretnina putem lizinga ne spriječava postojeći Zakon o finansijskom lizingu.
Đorđe Vukotić, međutim, ocjenjuje da je obrazloženje Ministarstva finansija neodrživo.
– Po toj logici onda bi ceo Zakon o finansijskom lizingu trebalo ukinuti. Suština je u tome da Zakon o lizingu postoji i da na taj način NBS vrši kontrolu javne potrošnje i kontrolu ugovora i poslovanja u toj oblasti. Ukoliko je NBS imala zadatak da proverava stalnost ugovora i uopšte rad kompanija koje se bave prodajom automobila i aparata za domaćinstvo, bilo bi sasvim logično da u legalne tokove i kontrolu ubaci i kupoprodaju stanova na lizing – rekao je Vukotić.
I u lizing kompanijama kažu da bez promjene zakonskih odredbi nije moguće da građani obezbijede krov nad glavom kupovinom stanova na lizing. Pored toga, stav Asocijacije lizing kompanija Srbije je i da treba ukinuti PDV na lizing naknadu, odnosno kamatu, čega kod kredita nema.
Sporan i PDV
Generalni direktor kompanije „Inteza lizing” Vlastimir Vuković objašnjava da ukoliko se to ne omogući lizing industrija ne bi bila konkurentna, a i vrlo skromno bi učestvovala u tome.
– Da bi kupovina stanova na lizing zaživela u pravoj meri neophodno je promeniti i zakonsku regulativu poreskih tretmana lizinga, jer se on oporezuje za razliku od ostalih finansijskih usluga. Kao takav na dug rok nije konkurentan u odnosu na osatle bankarske proizvode – kaže Vuković.
Sa druge strane u Ministarstvu finansija kažu da ni ukidanje PDV-a na lizing nekretnina ove godine nije moguće.
– Projektovani prihodi za to sastavni su deo budžeta za ovu godinu, koji se primenjuje i koji je odobrio i MMF. Eventualno ukidanje PDV-a za lizing nepokretnosti može da bude razmatrano u okviru pripreme budžeta za 2011. i taj posao će biti koordinisan sa NBS-om – objasnili su u ovom ministarstvu.
Poređenja radi, lizing nekretnina u Hrvatskoj funkcioniše već desetak godina. Press