BANJALUKA, Moja plata kao direktora Doma penzionera mjesečno iznosi 1.600 maraka, sekretarice oko 800 maraka, a domara oko 600 maraka, jer čuvamo od propadanja objekat vrijedan 15 miliona maraka.
To tvrdi direktor Doma penzionera Nenad Ratković.
On ne poriče da se u Domu osim održavanja ne odvijaju aktivnosti i da nema stanara, ali da je značaj posla kojeg obavljaju izuzetno veliki.
– Prvo to da kažem da mi je plata od 1.600 maraka određena po opštem kolektivnom ugovoru. Odlukom upravnog odbora, zato što nemam službeni automobil imam i 100 maraka mjesečno za gorivo. Ali, da nema nas, objekat Doma penzionera bi davno oronuo. Ulažemo u održavanje i trudimo se što više možemo da ga očuvamo – kazao je Ratković.
Pored Slavka Mihića, koji je vodio sudski spor sa Ratkovićem i koji tvrdi da je Ratković nezakonito primao i otpuštao radnike, redakciji “Glasa Srpske” javio se još jedan bivši radnik Doma penzionera. Nije želio da mu objavimo ime jer, kako reče, u medije će izaći nakon što sve ispriča na sudu.
– Ratković je naručivao razne iskope zemlje oko Doma, navodno neka pripajanja i spajanja vodovodnih cijevi pod izgovorom da će voda smrznuti. Za to je plaćao firme koje je dovodio bez tendera. Kada smo ga pitali zbog čega se kopa i to plaćamo, a nema para ni za platu, rekao nam je da nemamo sa tim ništa – priča bivši radnik.
Prema riječima ovog radnika, Ratković je tražio da radnici tada potpisuju račune kojima bi se pravdao potrošeni novac.
– Mi smo to odbili i tada su krenula otpuštanja – ističe ovaj radnik i dodaje da to što Ratković priča, da daje pare na održavanje objekta, nije tačno.
Ratković na to odgovara da se jeste intervenisalo zbog pucanja cijevi, oluka… na održavanju objekta.
– Morali smo unajmiti nekog da popravi cijevi, jer je 25 kubika vode dnevno odlazilo u Vrbas. I sada prokišnjava, mokri čvorovi su svi popucali. Ne trošimo sva sredstva na održavanje… Znate li koliki su porezi i doprinosi na plate radnika? Ono što smo dobili od Ministarstva, 80.000 maraka na godišnjem nivou, ne može sve da pokrije – pravda se Ratković.
Ratković je odbacio optužbe Slavka Mihića da je samovoljno primao i otpuštao radnike.
– Tačno je da sam se sudio sa Mihićem i da je on na sudu dobio spor. On jeste vraćen na posao magacionera za magacin kojeg nema. Morao sam sudskom odlukom da ga vratim na posao, a u pravilniku Doma ima to radno mjesto, iako magacina nema – istakao je Ratković i dodao da nije bilo samovoljnog otpuštanja niti primanja radnika.
Na pitanje kako je onda primio ekonomistu J. Š., koja je takođe bila kratko u radnom odnosu a onda otpuštena, Ratković je priznao da nije bio raspisan konkurs.
– Otišao sam na biro i tražio ekonomistu – kaže Ratković.
On je demantovao da je primao pare da bi neke od radnika zaposlio.
– To su gluposti. Nikada nisam ni od koga primio prebijenu paru da bih ga zaposlio – rekao je Ratković.
Ne poriče da je bio penzionisan, ali da se ponovo aktivirao, kao i da je već godinu v. d. direktora Doma penzionera.
– Penziju sam “zaledio”, jer nisam imao 40 godina staža ni 65 godina starosti. Vlada RS me primila. Godinu sam v. d. direktora Doma i ja sam o tome službeno obavijestio Ministarstvo rada i boračko-invalidske zaštite. Rečeno mi je da nastavim da radim. U oktobru ću napuniti 65 godina i tada bih trebao u penziju. Da li ću otići ili će mi reći da ostanem, onda će biti odlučeno – naglasio je Ratković.
Centar za socijalni rad
– Sa Domom penzionera imamo potpisan memorandum o saradnji. Načelno smo dogovarali oko usluga Dnevnog centra za stara lica, ali, nažalost, Dom penzionera nije u mogućnosti da ispoštuje pravila koja su dogovorena u Memorandumu. Tamo su se okupljala lica koja nisu u stanju socijalne potrebe i koja koriste alkohol za vrijeme boravka u tom prostoru, zbog čega mi nismo u mogućnosti da finansiramo rad tog kluba – rekla je direktor Centra za socijalni rad Banja Luka Borka Vukajlović.
Ratković kaže da su penzioneri “švercovali” alkohol, a da su prodavani kafa, čaj, sokovi…Glas Srpske