BEOGRAD, Značajan pomak ostvaren je u borbi protiv organizovanog kriminala i korupcije, kao i u sprovođenju zakona koji omogućava oduzimanje imovine stečene kriminalom.
“Policija je izuzetno dinamična u rešavanju konkretnih problema, međutim, na meti su za sada samo izvršioci, ali verujem da se polako približavamo i ključnim igračima, vrhu korupcione i kriminalne piramide”, rekao je Goati i upozorio da je “većina moćnika pod imunitetom”.
Prema njegovim riječima, pojam imuniteta je Ustavom Srbije suviše široko definisan, a taj problem stranke bi trebalo da riješe dogovorom i oduzmu imunitet svojim funkcionerima optuženim za korupciju.
“Ponovo ćemo Skupštini Srbije predložiti da se funkcionerima, koji budu optuženi za korupciju, ne daje imunitet i da pred sudom odgovaraju kao obični ljudi”, naveo je Goati.
“Pravilnik o sistemtizaciji je do sada usvojilo samo šest ministarstava, a rok za to je istekao 1. januara. Zakonom o smanjenju broja zaposlenih u državnoj upravi za nesprovodjenje sistematizacije propisana je kazna od milion dinara”, navela je Bojana Medenica iz Transparentnosti Srbija.
Prema njenim riječima, to ukazuje na značajno kašnjenje u racionalizaciji državnog aparata, a “pitanje je da li su za to odgovorna ministarstva ili Vlada Srbije”.
Programski direktor Transparentnosti Nemanja Nenadić je ukazao da treba ojačati ulogu republičkog parlamenta i obezbijediti djelotvoran nadzor nad Vladom Srbije, koja, iako ima obavezu, ne obezbijedjuje izvršenje konačnih rješenja različitih nezavisnih institucija.
“I ova vlada krši Zakon o pristupu slobodnim informacijama, jer ne izvšava rešenja povrenika za informacije od javnog značaja, što nije usamljen slučaj, a ista situacija je i sa rešenjima ombudsmana”, naveo je on.
Nenadić je ocijenio da je održivost pravnog sistema dovedena u pitanje, jer, kako je rekao, pokušaji da se podzakonskim aktima i odredbama umanji ili ukine pravo na informacije od javnog značaja nerjetko uspijevaju. Tanjug