MOSKVA, Rusija će prvi put ponuditi na prodaju strateška nalazišta nafte, s ukupnim rezervama većim od 200 miliona tona, najavio je ruski ministar za prirodna bogatstva Jurij Trutnjev.
Konkurs za prikupljanje ponuda zainteresovanih kupaca biće otvoren za nalazišta “Roman Trebs” i “Anatoly Titov” u Neneckom autonomnom okrugu na sjeveru Rusije.
“Potrebna dokumenta za prodaju dva velika strateška nalazišta biće spremna krajem marta ili početkom aprila”, izjavio je Trutnjev.
Ukazao je da će prodaja biti obavljena putem konkursa, a ne na aukciji, ali nije precizirao da li će investitorima nalazišta ponuditi zajedno ili odvojeno.
Nalazišta “Roman Trebs” čije su rezerve procijenjene na 78,12 miliona tona i “Anatoly Titov” sa procijenjenim zalihama od 132,8 miliona tona nafte svrstana su među najveća istražena kopnena nalazišta u Rusiji. Ruska vlada u strateška nalazišta svrstava ona čije rezerve premašuju 70 miliona tona nafte, prenose agencije.
Na ova dva nalazišta pretenduju ruska državna kompanija “Rosneft” i privatna “Lukoil”, koji, pak, može na konkursu da se pojavi u alijansi sa državnom kompanijom “Gazpromneft”. Ranije se spekulisalo da indijski petrohemijski holding ONGC pregovara s ruskim kompanijama o zajedničkoj eksploataciji nafte i sada bi mogao da bude zainteresovan za nalazišta “Roman Trebs” i “Anatoly Titov”.
Ovo su prva strateška nalazišta Rusije koja će biti ponuđena na prodaju poslije izmjena Zakona o prirodnim bogatstvima iz 2008. godine kada je odlučeno da raspodjelu prirodnih bogatstava od federalnog značaja može da vrši isključivo Vlada. Procedura prodaje takvih nalazišta se razlikuje od uobičajene, tako da se pravo korišćenja dobija na konkursu, čije uslove, redoslijed i sastav komisije određuje Vlada, a za kompanije sa stranim udjelom su moguća ograničenja.
Prošle godine u Rusiji je proizvedeno 494,2 miliona tona, a 2008. 488,1 milion tona nafte.