BEOGRAD, Ukupna vrijednost spoljnotrgovinske razmjene duvana i duvanskih proizvoda Srbije u 2009. iznosila je 164,6 miliona dolara, uz deficit u vrijednosti 54,2 miliona.
Vrijednost izvoza duvana i duvanskih proizvoda prošle godine je iznosila 56 miliona dolara, što je za 22,8 odsto više nego 2008. godine, uz istovremeni rast uvoza od 23,7 odsto, na 108,6 miliona dolara.
Kako je saopšteno na sjednici Grupacije proizvođača i preradjivača duvana Privredne komore Srbije (PKS), izvoz duvana i duvanskih proizvoda učestvuje sa oko tri odsto u ukupnom izvozu srpskih poljoprivredno-prehrambenih proizvoda, dok se udio uvoza kreće na nivou od oko osam odsto.
U strukturi ukupnog izvoza duvanskih proizvoda najznačajnije je učešće cigareta (53 odsto) i duvana (37 odsto), dok ostali duvanski proizvodi čine 10 odsto izvoza. Posmatrano po zemljama partnerima, najveće količine duvana su izvezene u Belgiju, Njemačku i Holandiju, u ukupnoj vrijednosti od 20,8 miliona dolara.
Cigarete (1.762 tona) su se najviše izvozile u zemlje bivše SFRJ i Rumuniju, u ukupnoj vrijednosti od 29,7 miliona dolara, dok je vrijednost ostalih duvanskih proizvoda lani vrijedio 5,6 miliona.
U uvozu duvanskih proizvoda najveće učešće imaju cigarete (53 odsto) i duvan (38 odsto), dok na ostale duvanske proizvode odlazi devet odsto uvoza. Duvan se najviše uvozio iz Brazila, Italije, Indije, SAD, Njemačke i Turske, a cigarete iz Njemačke, Ruske Federacije, Hrvatske, Bosne i Hercegovine, Grčke.
Proizvođači i prerađivači duvana naglasili su da je, iako je u 2009. godini došlo do porasta deficita u spoljnotrgovinskoj razmjeni na 54,2 miliona dolara, sa 43,5 miliona u 2008, došlo i do porasta izvoza duvana i duvanskih proizvoda, što svjedoči o sve boljem kvalitetu tih proizvoda, koji zadovoljava potrebe i zahtjeve i svjetskog tržišta.
Prema njihovoj ocijeni, da bi trend rasta izvoza bio nastavljen, potrebno je obezbijediti sredstva za subvencionisanje izvoznika, čime bi se povratno više ulagalo u domaću proizvodnju duvana poslije prestanka premiranja te vrste proizvodnje iz agrarnog budžeta.
“Neophodno je obezbediti dugoročniji sistem subvencinoisanja prozivodnje kvalitetnog duvana kako bi se dostigao nivo do oko 20.000 tona, čime bi se zadovoljile domaće potrebe, a značajnije količine mogle bi i da se izvezu”, stav je te grupacije.
Takođe, neophodna je i dosljedna realizacija Akcionog plana za implementaciju CEFTA sporazuma o slobodnoj trgovini u regionu, u dijelu koji se odnosi na prozivodnju i promet duvana i duvanskih proizvoda, rečeno je u PKS. Tanjug