PODGORICA, Advokati Štrajkačkog odbora Telekoma Crne Gore podnijeli su osnovnom državnom tužiocu krivičnu prijavu protiv dijela uprave te kompanije, zbog povrede prava na štrajk.
Pravni tim koji zastupa Štrajkački odbor tvrdi da je uprava Telekoma nezakonito utvrdila minimum procesa rada i način njegovog obezbjeđivanja za vrijeme štrajka, s namjerom da spriječi ili onemogući protest zaposlenih.
Uprava je, navodi se u saopštenju Štrajkačkog odbora, pisanim obavještenjem dezinformisala zaposlene da nemaju pravo na zaradu ako učestvuju u štrajku.
Iz Štrajkačkog odbora podsjetili su da je Kolektivnim ugovorom u Telekomu predviđeno da se zaposlenima u štrajku isplaćuje zarada, ukoliko je do štrajka došlo krivicom poslodavca.
Pravni zastupnici će, takođe, podnijeti i niz zahtjeva Inspekciji rada, kako bi to tijelo zaštitilo štrajkače od, kako kažu, očitog kršenja Zakona o štrajku.
Zaposleni u Crnogorskom Telekomu stupili su jutros u štrajk, koji su podržali radnici te kompanije u svim opštinama.
Radnici, ipak, poštuju minimum procesa rada, a poslodavac je, kako tvrde, suprotno Zakonu o radu, jednostrano odredio zaposlene koji će raditi, a da pri tom nije tražio saglasnost Štrajkačkog odbora.
Iz Štrajkačkog odbora saopštili su da je prvog dana štrajka poslodavac nastavio sa pritiscima i aktivnostima, kojim na razne načine pokušava da ga ospori.
“S tom namjerom, uprava zabranjuje zaposlenima koji su u štrajku, a obavezni su da rade u minimumu procesa rada, da nose bedževe s oznakom za štrajk. Osim toga, poslodavac sprovodi pojedinačni pritisak na te radnike, zahtijevajući od njih da potpisuju evidencije o prisustvu na poslu”, objasnili su iz Odbora.
Oni su dodali da se prisustvo na poslu odavno ne evidentira na taj način u Telekomu, jer kompanija ima elektronski sistem evidentiranja dolaska i odlaska sa posla svih zaposlenih.
Zaposleni u Telekomu traže završetak pregovora o povećanju najniže cijene rada, kao i unošenje u Kolektivni ugovor klauzule da zaposleni koji su u radnom odnosu duže od godinu, i imaju ugovore na određeno vrijeme, moraju biti prevedeni u radni status na neodređeno vrijeme.
Radnici zahtijevaju i poništenje Pravilnika o sistematizaciji radnih mjesta Telekoma.