BEOGRAD, Od potencijala svih obnovljivih izvora, u Srbiji čak 63 odsto zauzima biomasa, i jednaka je potrošnji 2,4 miliona ekvivalentne nafte.
Prema usvojenim podsticajima za proizvodnju zelene struje, svaki kilovat iz biomase plaća se od 11,4 do 13,6 evrocenti. Energetski potencijal biomase od šumarstva i drvne industrije procjenjuje se na približno jedan milion tona ekvivalentne nafte, dok ostatak pripada poljoprivrednoj biomasi, odnosno poljoprivrednom otpadu i ostacima iz ratarstva.
Umjesto da poljoprivredne ostatke pale na njivama, zemljoradnici u Srbiji mogli bi te otpatke da iskoriste za proizvodnju energije iz biomase. I šumski ostaci završavaju na deponijama i u rijekama, a i od njih bi mogla da nastane struja ili toplotna energija.
“Biomasa se ne koristi dovoljno, jer ne postoje njeno organizovano sakupljanje za energetske potrebe i odgovarajuća infrastruktura, a nedostaje i svest o mogućnostima korišćenja”, kaže Dejan Stojadinović, pomoćnik ministra energetike zadužen za obnovljive izvore.
Stojadinović kaže da su glavne prepreke troškovi i sigurnost isporuke, međutim, napravljen je akcioni plan za biomasu kojim treba da se odrede planovi i rokovi kako bi se pokrenulo veće iskorišćenje ovog alternativnog izvora.
Hitno izabrati drvnu biomasu za gorivo
Profesor na Šumarskom fakultetu Branko Glavonjić ističe da će, ako se odmah ne sprovede akcija ubjeđivanja Vlade, lokalnih uprava i javnosti da je drvo realna opcija za efikasno postizanje energetskih potreba i efektivne cijene, mogućnost da se drvna biomasa izabere za gorivo biti izgubljena na duži rok.
“Procenjena količina drvne biomase u Srbiji, koja se može koristiti kao gorivo, iznosi oko pet i po miliona kubika godišnje”, kaže Glavonjić.
On objašnjava da se u većem dijelu Evrope, opštine i domaćinstva stalno podstiču na korišćenje drveta za proizvodnju toplotne energije zbog ekonomskih i socijalnih razloga i koristi za životnu sredinu.
Glavonjić kaže da postoji mogućnost da se izgradi kultura koja će da podstiče opštine u oblastima bogatim šumama da koriste domaće drvo kao gorivo prvog reda. Tako bi se zamijenili energenti iz uvoza do najveće mjere.
Šta sve može biomasa
Od biomase mogu da se proizvode briketi i peleti za korišćenje u domaćinstvima, može da se sagorjeva u kotlovima i da proizvodi toplotnu i električnu energiju. Može da se proizvodi biogorivo kao što su biodizel i etanol. Pelete zauzimaju manji prostor za transport i skladištenje, imaju stalne dimenzije i sadržaj vlage, njima se lako rukuje, a količine pepela i ugljen-dioksida veoma su male. Novosti