SOFIJA, Bugarski ekonomisti smatraju da je put za izlazak iz krize i prevazilaženje budžetskog deficita privatizacija 25 velikih kompanija i emitovanje evroobligacija.
Ekonomisti navode da bi privatizacija mogla da postane “pojas za spasavanje” ekonomske politike bugarske Vlade koja se u prva dva mjeseca ove godine suočava sa ogromnim deficitom, piše sofijski dnevnik “Trud”.
Budžet bi od prodaje 25 državnih preduzeća mogao da dobije oko tri milijarde evra “svježeg” novca, a među najinteresantnijim za buduće kupce su “Bulgartabak holding”, državni udio u energetici, sofijska “Toplana”, Aerodrom Sofija, “Kinteks”, dva pristaništa, “Sunčev brijeg” i VMZ.
Emitovanje obligacija u vrijednosti od 300 do 500 miliona evra, takođe, bi pogodovalo prevazilaženju budžetskog deficita.
Izvršni direktor Građevinske komore Bugarske Ivan Bojkov upozorio je da Ministarstvo regionalnog razvoja i urbanizma u februaru nije dalo nikakav novac po osnovu izmirenja obaveza građevinskim kompanijama.
On je rekao da su građevinari u januaru dobili 39 miliona leva (19,5 miliona evra).
Ministar Rosen Plevneliev saopštio je da je Ministarstvo u prva dva mjeseca prenijelo 58 miliona leva (29 miliona evra) i da će do kraja marta taj iznos biti udvostručen.
Predsjednik Bugarske privredne komore Božidar Danev upozorio je da je od početka godine do sada propalo oko 1 400 preduzeća.
Prema istraživanju sociološke agencije MBMD, u drugoj polovini februara drastično je povećan strah među Bugarima od ekonomske krize.
Čak 83 odsto anketiranih “na svojim leđima” osjeća teret ekonomske krize. Prema istom istraživanju, u maju prošle godine krize se plašilo 34 odsto ispitanika.
Kriza ozbiljno utiče na nezaposlene – 79 odsto tvrdi da jedva “sastavlja kraj s krajem”, a jedna trećina nezaposlenih smatra da je ostala bez posla upravo zbog ekonomske krize.