LONDON, Njemačka, Francuska, Španija, Luksemburg, Grčka i Evropska komisija uputile su vladama zemalja članica Evropske unije zajedničko pismo sa apelom da se usvoji reforma finansijskog tržišta EU, koja će povećati transparentnost i predvidivost njegovog rada.
U pismu se ističe da je “prijeko potrebno uvođenje oštre kontrole špekulativnih investicionih instumenata” prvenstveno specijalnih vrijednosnih papira – kreditnih defoltnih konverzija (Credit Default Swap ili CDS).
Ove hartije od vrijednosti predstavljaju, u stvari, polise osiguranja za slučaj da vlada bilo koje zemlje nije u stanju da ispuni obaveze po svojim suverenim obveznicama, prenose agencije.
Svjetsko tržište tih hartija se od oktobra prošle godine nalazi u rukama najvećih špekulativnih fondova, koji su svoju aktivnost usmjerili protiv Grčke, namjeravajući da dovedu Atinu do bankrota, i da smanje vrijednost evra.
Berlin i Pariz su u okviru zajedničke inicijative predložili zabranu kupovine polisa osiguranja, kreditnih konverzija onim investitorima koji prije toga nisu kupili državne obveznice određene zemlje. Njemačka i Francuska istovremeno “insistiraju na registraciji svih špekulativnih hedž i investicionih fondova u Evropskoj uniji, prisutnih na teritoriji zemalja EU”.
Ove strukture bi tako potpale pod specijalnu kontrolu, koja bi omogućila detaljnu informaciju o svim transakcijama finansijskih institucija, kao i poštovanje limita vrijednosti transakcija.
Pismo je izazvalo velike nesuglasice unutar EU. Uvođenju oštrih mjera za regulisanje tržišta i ograničavanje poslovanja špekulativnih fondova najodlučnije se protivi Velika Britanija. Londonski City je, inače, najveće stjecište u EU takozvanih alternativnih investicionih struktura.