NJUJORK, Juče je na Wall Streetu S&P 500 indeks dosegnuo najviši nivo u 17 mjeseci, zahvaljujući rastu cijena akcija banaka jer se ulagači nadaju da reforma finansijskog sistema ipak neće biti tako drastična kao što je američka vlada najavljivala.
Veći dio jučerašnjeg trgovanja vodeći su indeksi stagnirali, jer rast inflacije u Kini s 1,5 na 2,7 odsto, najviši nivo u 16 mjeseci, otvara mogućnost zaoštravanja monetarne politike u trećoj po veličini svjetskoj privredi. To bi moglo izazvati usporavanje rasta, a time i kineske uvozne potražnje za sirovinama i različitim proizvodima, što bi pak moglo naštetiti oporavku svjetske privrede.
Uz to, ni podaci iz američke privrede nisu uvjerljivi. Doduše, prošle je sedmice broj novih zahtjeva za pomoć nezaposlenima pao za 6.000, na 462.000, no to je manji pad nego što su analitičari očekivali.
Ipak, pred kraj jučerašnjeg trgovanja na Wall Streetu naglo su porasle cijene akcija banaka, pa je KBW indeks tog sektora završio s dobitkom od 1,7 odsto, dosegnuvši 50,9 bodova, najviši nivo u 16 mjeseci. Pritom je najveća dobitnica bila akcija Citigroupa, s rastom cijene od 5,6 odsto, jer je izvršni direktor te banke, koja je bila najviše uzdrmana finansijskom krizom, kazao da je banka sada ‘dobro pozicionirana za povratak na put održive profitabilnosti’.
Uz to, ulagači se nadaju da prijedlog američke vlade o reformi bankarskog sistema neće biti tako drastičan kao što se najavljivalo. “Na tržištu je prevladalo mišljenje da će prijedlog biti ublažen u odnosu na najave, te da u raspravi u Kongresu neće biti tako oštrog prepucavanja kao što se još nedavno očekivalo”, kaže Quincy Krosby, strateg u firmi Prudential Financial.
Standard & Poor's 500 porastao je 0,40 odsto, na 1.150 bodova, najviši nivo od oktobra 2008. godine. Dow Jones Industrial Average ojačao je, pak, 0,42 odsto, na 10.611 bodova, dok je Nasdaq Composite osvojio 0,40 odsto, dosegnuvši 2.368 bodova. Hina