ZAGREB, Zagrebačka kompanija Končar-obnovljivi izvori (OI) razvija vlastitu tehnologiju za izgradnju vjetrenjača gdje bi 85 odsto dijelova bilo domaće proizvodnje, dok se preduzeće Dalekovod odlučilo da koristi Simensove turbine.
Končar OI se takođe našao među kompanijama koje su zainteresovane za gradnju vetrenjača i zakup zemljišta u okolini Nikšića u Crnoj Gori i koliko je poznato na taj tender prijavila su se do sada tri preduzeća, pisalo je juče na sajtu Poslovni dnevnik.
Kako je kazao direktor tog preduzeća Branko Zajec, njegovo preduzeće je proizvođač opreme za vetrenjače i da ima projekat vlastitog vjetrogeneratora.
– Zato smo apsolutno zainteresovani za saradnju sa pobjednikom na tom javnom nadmetanju u Crnoj Gori – kazao je Zajec.
Slična situacija za Končar OI je i u susjednoj Bosni i Hercegovini gdje se planiraju velika ulaganja u obnovljive izvore energije za šta su osigurana i sredstva.
Njemačka razvojna banka (KfW) odobrila je 75 miliona evra zajma Elektroprivredi Hrvatske zajednice Herceg-Bosne za gradnju više vjetrenjača na području Tomislavgrada gdje se planira povećanje godišnje proizvodnje struje Elektroprivrede za 10 odsto.
Končar OI je pokrenuo projekat Pometeno brdo iznad Dugopolja kod Splita, na kojem je instalirana jedna vjetroturbina snage jedan megavat-čas, a do avgusta ove godine biće postavljeno još 15 vetrenjača.
Iako se radi o klasičnoj investiciji u energetski objekat, uključujući upravljanje sistemom i prodaju energije Hrvatskoj elektroprivredi, projekt Pometeno brdo je Končaru bitan, prije svega, kao istraživačko pokazni poligon i kao referenca za buduće projekte u zemlji i inostranstvu.
Koliko su reference bitne za dobijanje narudžbi pokazuje i slučaj hrvatske firme Dalekovod koja je prošle sedmice objavila da kreće u vlastiti projekat vjetrenjača, ali sa Simensovim turbinama. Riječ je o izgradnji vjetrenjača u okolini Gračaca. Biznis novine