VAŠINGTON, Američko Ministarstvo finansija ublažilo je početkom sedmice sankcije protiv Irana, Kube i Sudana i time je američkim kompanijama olakšana prodaja softvera ovim zemljama, piše ruski list “Pravda”.
“Kao što su nedavni događaji u Iranu pokazali, komunikacije putem interneta poput mejla, brzih poruka i društvenih mreža veoma su moćno oruđe. Ovi softveri će podstaći podršku za slobodan protok informacija, što je osnovno ljudsko pravo za sve Irance”, navodi se u saopštenju zamjenika američkog ministra finansija Nil Volin.
Međutim, isporuke softvera u navedene zemlje neće biti besplatne. Sve kompanije i preduzimači moraće da dobiju licence od specijalnih ogranaka.
List podsjeća da je američki Stejt department tokom protekle godine poslao nacrt zakona Kongresu za ukidanje zabrane isporuke softvera Iranu.
Svima je poznato da su Iran, Sudan i Kuba kategorisane kao “odmetnute države” i da administracije ovih zemalja imaju antiameričke stavove u svojim aktivnostima u oblasti inostrane politike i da kontrolišu sopstveni informativni prostor.
Internet, koji je veoma teško kontrolisati, najvjerovatnije će opozicionim pokretima dati šansu da koordinišu svoje akcije kako na domaćem tako i na međunarodnom planu.
Protesti iranske opozicije zbog spornih rezultata na predsjedičkim izborima održanim u junu na kojima je Mahmud Ahmadinedžad osvojio drugi mandat koordinisani su putem interneta. Aktivisti su koristili svjetsku mrežu informacija da dokažu da se policija oštrim mjerama suprostavljala demonstrantima.
Pojednostavljene mjere za izvoz softvera mogu postati veoma ozbiljna podrška iranskoj opoziciji.
Situacija na Kubi je isto tako jasna. Više miliona Kubanaca živi u SAD i na Fidela i Raula Kastra gledaju veoma negativno. Pristup internetu će im pomoći da stupe u kontakt sa rodbinom na Kubi i da održe osjećaj opozicije na “Ostrvu slobode”.
U Sudanu se na jugu zemlje i u regionu Darfura na zapadu pobunjenici se bore protiv snaga predsjednika Omara al Bešira. Više od deset godina SAD ne održavaju nikakve veze sa Baširom i optužuju sudanskog predsjednika za genocid nad civilnim stanovništvom.
List se pita da li će internet pomoći u borbi protiv Bašira, jer većina Sudanaca živi na selu i ne znaju da pišu niti da čitaju. Oni čak ne znaju ni šta je kompjuter niti internet.
Većina pismenog stanovništva živi u gradovima koji su većinom naseljeni Arapima koji su lojalni Baširu.
Amerikanci pokušavaju da upotrebom visoke tehnologije obore neželjene režime, međutim rukovodstva ove tri zemlje neće sjediti skrštenih ruku i čekati da ih opozicija svrgne sa vlasti.
“Kompjuterski softver mogao bi izazvati još jedan spor u odnosima SAD sa Iranom, Kubom i SAD”, zaključuje list.