BANJALUKA, Direktor Republičke uprave za geodetske i imovinsko pravne odnose Tihomir Gligorić smatra da je odluka Istražne komisija za utvrđivanje trošenja donatorskih sredstava BiH da poziv za dostavu relevantnih informacija i dokumentacije o prijemu i utrošku novčanih i nenovčanih donacija bude upućen i političkim strankama u BiH, ispravan put da se na osnovu jedinstvenog obrasca prikupe podaci.
“I dalje sam skeptik da će to biti na kraju utvrđeno i da će se otkriti puna istina, jer i dalje postoje opstrukcije upravo političkih stranaka iz FBiH”, rekao je Gligorić Srni.
On smatra da je poziv trebao biti dostavljen i ambasadama, nevladinim organizacijama, različitim udruženjima i lokalnim zajednicama jer su i oni primali donacije.
“Kao predsjednik bivše Istražne komisija Parlamentarne skupštine BiH za utvrđivanje trošenja donatorskih sredstava u BiH upravo sam htio da se na takav način prikupe podaci, ali nismo imali finansijsku podršku Savjeta ministara BiH”, naglasio je Gligorić.
On smatra da je od ovih donacija nastao “mladi bošnjački kapital”, te je zbog toga teško doći do podataka i istine, kako bi se položili računi BiH građanima.
“I dalje je taj kapital u sivoj i redovnoj ekonomiji BiH, a ona je višestruko oštećena kao država, jer joj međunarodna zajednica više ne vjeruje zbog čega donacija više ni nema, a pronevjere koje su bile javna tajna niko nije uspio da dokaže, jer SIPA i Tužilaštva BiH, iako je to Parlamentarna skupština BiH od njih tražila, nikada nisu ušli u taj posao”, naglasio je Gligorić.
Prema njegovim riječima, to su štete koje su proizveli predstavnici vlasti i političke partije iz FBiH, jer su oni dobili najveći dio donacija, oko 98 odsto, naspram dva odsto koliko je dobila RS.
Istražna komisija za utvrđivanje trošenja donatorskih sredstava Predstavničkog doma Parlamentarne skupštine BiH odlučila je juče da javni poziv za dostavu relevantnih informacija i dokumentacije o prijemu i utrošku novčanih i nenovčanih donacija bude upućen i Centralnoj banci BiH, vjerskim organizacijama i političkim strankama u BiH.
2 komentara
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]
Prvo treba tražiti od NVO da polože račune, pa onda svi ostali. Jer u taj sektor ko je pipnuo pipnuo je u ”guju šarulju’. njihove donacije i troškove niko ne kontroliše niti može imati informaciju jer donator ne traži povrtnu informaciju. Čast izuzecima.
Slažem se da je oko 80% Udruženja građana /mi nemamo u BiH NVO jer to nijedan zakon ne definiše/ nastalo sa ciljem pranja para. Međutim suma Udruženja su dobila mizernu sumu u poređenju sa donacijama koje su dobile institucije tako da je pitanje da li se isplati raditi reviziju donacija u među udruženjima, mada nije to loša ideja.
Na kraju čast izuzecima i od mene,jer ima i lijep broj organizaija koje rade kako treba, ali su obično u problemima jer se donacije kod nas ne dobiju prema kvalitetu projekata…