BEOGRAD, Iz Srbije je u januaru ove godine izvezeno gotovih odjevnih predmeta i obuće za oko 60 miliona dolara, što je na nivou iz januara 2008. Prema riječima Vesne Vasiljević, sekretara Udruženja industrije tekstila i kože Privredne komore Srbije, oko 75 odsto tog izvoza plasirano je u zemlje Evropske unije. U januaru je proizvodnja gotovih odjevnih predmeta bila veća za 40 odsto, a kožne obuće za osam odsto nego lani u isto vrijeme.
Vasiljevićeva je ocijenila da ti rezultati pokazuju da Srbija treba da plasira gotove proizvode od tekstila i kože u EU, a kako bi imali konkurentniju proizvodnju, važan je sporazum o slobodnoj trgovini sa Turskom, jer bi se tako dobile kvalitetnije i jeftinije sirovine.
Država bi trebalo da, tvrdi Vasiljevićeva, investira u one prerađivačke grane koje upošljavaju više ljudi i imaju tržište, poput tekstilne i kožarsko-prerađivačke industrije, u kojima ima stručnih kadrova i koje ne zahtjevaju velika ulaganja.
Predsjednik Udruženja Božidar Stojiljković dodao je da je prošlogodišnji izvoz tekstilne i kožarske industrije iznosio 900 miliona dolara, što je za oko 200 miliona više nego 2008., dok je suficit bio 40 miliona dolara.
Prema njegovim riječima, tekstilna i kožarska industrija su treća izvozna grana Srbije, nakon poljoprivrede i metalske industrije. U Srbiji je registrovano 1.550 firmi tekstilne industrije i 320 u industriji kože i obuće, a ukupno zapošljavaju 55.000 radnika.
Glavni problemi i kožara i tekstilaca su loša ili nerealizovana privatizacija, velika nelikvidnost, smanjena tražnja, nedostatak povoljnih kredita i nekonkurentni uvoz, ali i neselektivna kontrola inspekcija, nejasna tenderska procedura i neregularnosti u postupcima javnih nabavki.
1 komentar
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]
Dobro je imati od izvoza odjeće i obuće 60 miliona dolara, a bilo bi još bolje spriječiti divlji uvoz odjeće i obuće iz Turske, čija je vrijednost na desetine puta veća.