BEOGRAD, U Srbiji se godišnje opere milijardu i 700 miliona evra, dijelom i kroz privatizaciju, procjenjuje Uprava za sprečavanje pranja novca. U Agenciji za privatizacuju tvrde da oni nemaju zakonske mogućnosti da to spriječe.
Prema procjeni Uprave za spriječavanje pranja novca, u Srbiji se godišnje opere milijardu i 700 miliona evra. Dobar dio te sume iskoristi se za kupovinu preduzeća. U Agenciji za privatizacuju Srbije tvrde da oni nemaju zakonske mogućnosti da to spriječe, sem kada ih nadležni obavjeste da je novac kupca sumnjivog porijekla. Jedino što mogu jeste, kažu, da ne dozvole kupovinu firmi osuđivanim licima.
Samo je kriminalnla grupa Darka Šarića, koja se sumnjiči za šverc kokaina, prema nezvaničnim procjenama, kupujući firme i zemljište u Srbiji, oprala nekoliko desetina miliona evra.
“Radi se jednostavno o velikim propustima i nekontroli pranja novca. To se posebno odnosi na proces privatizacije, koji je u Srbiji, na žalost, obavljen tako da u cijelom procesu uopšte nije vršena kontrola novca, znači prljavi novac je mogao maksimalno da ulazi. To su nalazi jedne studije koju je za OEBS radio jedan institut iz Italije”, rekao je Danilo Šuković iz Savjeta za borbu protiv korupcije.
Tek od sredine 2007. godine kada je Zakon o privatizaciji izmjenjen, na aukcijama mogu da učestvuju samo oni koji dostave potvrdu iz suda i policije da nisu osuđivani i da se protiv njih ne vodi postupak za krivična djela.
“Ako se pojavi neko za koga znamo da je kontroverzna ličnost, a ima tu potvrdu, mi ga ne možemo spriječiti da učestvuje u aukciji”, rekao je direktor Agencije za privatizaciju Vladislav Cvetković.
Međutim, vlasnici prljavog novca po pravilu se i ne pojavljuju kao kupci preduzeća, i zato ih je teško otkriti. Za njih obično kupuje neko drugi, ili to čine preko svojih “of šor” kompanija u inostranstvu.
“Sva imena koja se pojavljuju u javnosti nisu se pojavljivala kao kupci na aukcijama”, rekao je Cvetković.
U Agenciji za privatizaciju kažu da su Upravi za spriječavanje pranja novca do sada uputili više od 1.700 dopisa o sprovedenim privatizacijama, ali su samo u jednom slučaju dobili povratnu informaciju da je riječ o sumnjivoj transakciji, pa već zaključen ugovor nije stupio na snagu.
Uprava za spriječavanje pranja novca u saopštenju objavljenom na sajtu Vlade Srbije navodi, međutim, da joj je Agencija od 2002. godine dostavila podatke o privatizaciji 399 preduzeća, ali tek poslije prodaje.
Riječ je, inače, o podacima koji su javni i nalaze se na sajtu Agencije za privatizaciju Srbije.
Zahtjev da se prije prodaje provjere potencijalni kupci, to jest poreklo njihovog novca, Agencija je uputila samo u dva slučaja.
U pitanju su bile četiri osobe, od kojih je za tri Uprava već sumnjala da kupuju prljavim novcem. Od sredine 2008. godine Agencija im nije uputila nijedan zahtjev da se prije privatizacije provjere sumnje da se preduzeća kupuju prljavim novcem, navodi se u saopštenju Uprave, objavljenom na sajtu Vlade Srbije. RTS