ZAGREB, Pad doprinosa od 6,3 odsto ozbiljno dovodi u pitanje isplatu penzija u ovoj godini, ako se takav trend nastavi.
Za penzije je u dva ovogodišnja mjeseca izdvojeno 5,8 milijardi kuna, od čega su doprinosi pokrili 3,1 milijardu kuna, dok je ostatak osiguran iz budžeta. Problem s penzijama postojao je i prošle godine, no tada je manjak pokriven novcem od poreznih prihoda.
No u dva mjeseca ove godine i ti su prihodi niži u odnosu na lani. Primjera radi porez na dohodak 6,2 odsto, porez na dobit 3,5 odsto, PDV 3,8 odsto(iako treba uzeti u obzir da je zadnji dan februara bila nedjelja te je obračun bio s prvim radnim danom marta u stvari donio uplatu od 300 miliona kuna).
Takvi podaci analitičare ne iznenađuju, jer su na takav scenarij upozorili nakon poraznih privrednih podataka za četvrti kvartal, a koji se nastavljaju i ove godine. Tako je primjera radi trgovina na malo u januaru pala 8,5 odsto što se odražava na PDV, takođe i kao dvocifreni pad prodaje automobila, zbog čega se pak i smanjuju prihodi po osnovi akciza.
Prihodi od akciza pali su u prva dva mjeseca čak sedam odsto. Sve to upućuje na to da je privreda u velikim problemima, uzme li se u obzir da budžetu nije pomogao ni krizni porez i veća stopa PDV-a, te nove akcize.
U Ministarstvu finansija ne žele dati ocjenu stanja u budžetu. Ali sadašnji trendovi ne mogu isključiti rebalans, dodaju li se tome i novi izdaci, primjera radi u Ministarstvu poljoprivrede za repromaterijal koji stoji oko 250 do 300 miliona kuna ili dodatna garancije imaju u iznosu od 52 miliona kuna. Inače, subvencije su u prva dva mjeseca za 22,6 odsto veća u odnosu na isti period lani.
Na rashodovnoj strani najviše je utrošeno za pomoći u zemlji i inostranstvu, gdje je najviše utrošeno za fond izravnanja za decentralizovane funkcije. Viši su i bili rashodi za penzije,rodiljske naknade i nezaposlene. Večernji hr.