DEJVIS, Nova naprava koju su izumili inženjeri na Univezitetu Kalifornija u Dejvisu omogućava mnogo bržu konverziju impulsa svjetlosti u elektronske signale i obrnuto.
Ova tehnologija mogla bi se primijeniti za ultra-brze komunikacije velikog kapaciteta, snimanje površine Zemlje i šifrovanje sigurnih poruka.
Profesor elektronike i kompjuterskog inženjeringa S.J. Ben Ju objavio je o ovom radu članak u žurnalu “Priroda fotonike”.
Naprava je 10 000 puta brža od postojećih tehnologija za mjerenje svjetlosnih impulsa, kaže Ju.
Ona prevazilazi ograničenja postojećih pristupa mjerenjem i amplitude (intenziteta) i faze impulsa u isto vrijeme, i može mjeriti informacije kapaciteta 100 teraherca.
Sadašnja elektronika ograničena je na kapacitet informacija od nekoliko desetina gigaherca.
Višefrekventni impusli mogu “spakovati” više informacija u datom vremenskom intervalu. Brzim dekodiranjem kompleksnih talasnih oblika u digitalne elektronske signale, ova će naprava omogućiti pakovanje više podataka u optičke signale.
Radeći obrnuto, ista vrsta naprave mogla bi se koristiti za generisanje optičkih signala iz elektronike.
Ova tehnologija mogla bi biti korištena i u ultrabrzim komunikacijama i takođe za LiDAR sisteme (detekcija svjetlosti i određivanje opsega).
LiDAR koristi impulse laserske svjetlosti da brzo skenira teren i proizvede vrlo detaljne tri-dimenzionalne slike površine Zemlje.
Sljedeći korak je da se cijela naprava stavi u mali silikonski čip, kaže Ju.