PRAG, Češki elektroenergetski gigant ČEZ ima problem da od rumunskih ili bugarskih preduzeća naplati isporučenu struju a u Albaniji potrošači masovno kradu struju.
Glavni problem ČEZ rješava sada u Rumuniji, gdje mu državne željeznice duguju za električnu energiju 38 miliona evra, a ČEZ ne može, kao što bi jednostavno učinio u Češkoj, da im odsječe struju.
“Ne želimo da komplikujemo pregovore sa rumunskom vladom, ali to je problem koji mora da se rješava. Ne smijemo da prekinemo isporuku jer nam to ne dozvoljava zakon”, kazala je za današnje Lidove novini o neuspješnim pokušajima da u Rumuniji naplati dugovanja portparolka ČEZ-a Eva Novakova.
Potrošači u Rumuniji i Bugarskoj otkako je počela globalna ekonomske kriza sve češće kasne sa plaćanjem računa.
“U Bugarskoj oko 50 odsto računa naplatimo kasnije. Ali tamo je uobičajno da većina klijenata plaća sa manjim zakašnjenjem”, kazao je jedan od direktora ČEZ-a zadužen za inostrana preduzeća Tomaš Pleskač.
Najveći problem ipak nisu priznati a neplaćeni računi, već krađe struje sa kojima ČEZ ima najviše problema u Albaniji, gdje je prošle godine ČEZ preuzeo preduzeće koje ima monopol na distribuciju.
Dok u Rumuniji ČEZ-u iz mreže netragom nestane 12 odsto električne energije u Albaniji potrošači ukradu neverovatnih 38 odsto.
“Jedan od naših prioriteta je smanjenje tih gubitaka. Već smo počeli da to rješavamo a imamo prednost zato što već imamo načine provjerene u praksi u Rumuniji i Bugarskoj”, kazala je Novakova.
U Češkoj je inače jedan od “provjerenih pristupa” ČEZ-a u borbi sa neplatišama od 2005. godine bila specijalna jedinica kontrolora koji su prošli obuku poput policijskih ili vojnih komandosa – kurs na kome su učili da pucaju i otkidaju golim rukama glave kokoškama.
Protiv 26 “komandosa” ČEZ-a detektivi češke policije našli su dokaze da su u 48 slučajeva prekršili zakon kada su nedopustivim i nebiranim metodama “ubjedjivali” neplatiše da dug plate i policija je sredinom februara zatražila da se protiv njih podigne optužnica.
Iako na to po zakonu nemaju prava, upadali su na tudje parcele obučeni u crne uniforme koje lako mogu da se zamjene za uniformama specijalaca policije, zvali su navodne ili prave neplatiše da dođu na saslušanje u ČEZ u noćnim satima.
Takođe su na neplatiše vršili psihički pritisak, ucjenjujući ih i preteći da će dug od nekoliko hiljada evra narasti u desetine hiljada.
Pod pritiskom javnosti, i pošto je i premijer Jan Fišer zatražio da se spriječi da se bilo ko, pa i preduzeće koje donosi milijarde u državnu kasu, samo igra policije, ČEZ je odustao od takvih kontrola.
ČEZ je inače uprkos tim problemima na Balkanu prošlu godinu završio sa neočekivano dobrim poslovnim rezultatima i ostvario neto dobit od 1,99 milijarde evra, što je za 9,5 odsto više nego 2008.
Država očekuje da će preko dividendi od ČEZ-a dobiti 1,7 milijardi evra. Tanjug