BIJELJINA, Bijeljinsko preduzeće “Duvan” svake godine kooperantima obezbjeđuje repromaterijal, a onima koji žele da prošire proizvodnju zakupiće zemljište i dati besplatne sušnice, rekao je rukovodilac proizvodnje u ovom preduzeću Željko Simojlović.
On je izrazio očekivanje da će se ove godine podsticajnim mjerama uspjeti dostići cijena od 1,50 KM po kilogramu sa kojom su duvanari prije dvije godine bili zadovoljni.
“Mi smo ove godine iz svojih sredstva izdvojili 60 feninga, 49 feninga dalo je resorno ministarstvo, a i iz opštine imamo obećanja o nekih 20 feninga što bi sve ukupno bilo 1,29 KM. Zajedno sa onim što su poljoprivredni proizvođači dobili kroz podsticaje, đubrivo i gorivo, iznosilo bi oko 1,50 KM”, rekao je Simojlović.
U ovom preduzeću smatraju da duvanari mogu očekivati bolji položaj ako se dio sredstava prikupljenih iz akciza na duvanske proizvode usmjeri na primarnu propizvodnju.
“Da bismo riješili problem proizvodnje duvana u Republici Srpskoj /RS/ neophodno je donijeti zakon o duvanu na nivou BiH, a entitetske zakone uskladiti sa njim. Izmijeniti zakon o akcizama u smislu da iz akciza dio sredstava ide u podsticaj duvanu tako da proizvođač bude finansiran iz tog fonda, a ne iz agrarnog fonda formiranog pri Ministarstvu poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede RS”, rekao je direktor bijeljinskog “Duvana” Svetislav Mihajlović.
Prema njegovim riječima, upućen je inicijalni prijedlog da se iz akciza izdvajaju tri feninga po kutiji cigareta. Na taj način bi se formirao fond koji bi zadovoljio i dio proizvođača za direktnu proizvodnju, dok bio se drugio dio mogao iskoristiti za investicije u proizvodnji duvana.
Preduzeće “Duvan” planiralo je da ove godine poveća proizvodnju duvana na 400 tona sa prosječnim prinosom od 1 700 tona po hekatru, a da se duvan zasije na površini od 230 hektara. Najbitnije je proizvođačima obezbijediti premije koje su u zemljama okruženja dvostruko više.
Ukoliko se ne stimuliše proizvođači duvana sigurno je da će doći do trenda opadanja proizvodnje ove kulture, ne samo u Semberiji, nego i šire.
Poljoprivredni proizvođači u Semberiji, iz Čađavice i okolnih sela, proizvodnjom duvana bave se više decenija, jer im pogoduju uslovi – kvalitet zemljišta, koji je šeste i sedme klase i na kojem druge kulture ne uspijevaju.
Oni navode da će nastojati da nastave proizvodnju duvana, jer su već mnogo uložili u neophodnu mehanizaciju i drugu opremu. Poljoprivrednici smatraju da bi se njihov problem – niski podsticaji kao i niska cijena koja prati duvan u posljednjih petnaestak godina, mogao negativno odraziti na trend sadnje duvana.
Proizvodnja duvana iz godine u godinu bilježi pad, jer prije 15 godina zabilježena je proizvodnja od 850 tona duvana, a prošle godine samo 260 tona.Srna