BEOGRAD, Ministarstvo poljoprivrede podnijelo je zahtjev Komisiji za zaštitu konkurencije da ispita ima li elemenata monopolskog ponašanja klaničara na tržištu.
Iako je Ministarstvo poljoprivrede upozorilo klaničare da svaki dogovor oko otkupne cijene tovljenika predstavlja protivzakonito kršenje tržišnih principa, klaničari tvrde da o formiranju niže jedinstvene cijene nije bilo razgovora.
„Imajući u vidu da je u Srbiji registrovano oko 1.000 klanica, koje su kao rogovi u vreći i ni u čemu ne sarađuju, takav dogovor nije moguć. Zato i tvrdim da u klaničnoj industriji nema monopolskog ponašanja“, kaže Momir Jovanović, predsjednik Udruženja klaničara Privredne komore Srbije.
On podsjeća da je problem niske otkupne cijene tovljenika gotovo uobičajen za prvi kvartal godine, dok se troše „rezerve“ iz zamrzivača, mada nije bez uticaja ni smanjena kupovna moć potrošača.
Iako resorno ministarstvo najavljuje da će pažljivo pratiti kretanje cijena mesa u regionu i da neće dozvoliti da cijene na domaćem tržištu budu niže od realnih, Jovanović podsjeća na potrebu poređenja otkupnih cijena sa cijenama u Evropskoj uniji, ali i na mogućnost da Republička direkcija za robne rezerve otkupi od 10.000 do 15.000 svinja po cijeni od 120 do 130 dinara za kilogram i tako doprinese smirivanju tržišta.
U međuvremenu predstavnici Ministarstva poljoprivrede i Direkcije za robne rezerve pozvali su poljoprivrednike da tovljenike zamjene za merkantilni kukuruz po povoljnim uslovima i tako obnove proizvodnju, odnosno tov svinja, ali je neizvesno da li će poljoprivrednici prihvatiti tu ponudu.
Otkupna cijena tovljenika u Mačvi kreće se između 75 i 80 dinara za kilogram dok je krajem prošle godine prosječna cijena bila oko 130 dinara. Predstavnici klanične industrije smatraju da cijena ne bi trebalo da bude ispod 120, odnosno 130 dinara po kilogramu, što je zapravo i cijena koštanja proizvodnje. Danas