MOSKVA, Rusija je krajem juna prošle godine u američkim državnim obveznicama držala oko 150 milijardi dolara i po tom pokazatelju bila na 17. mjestu u svijetu, proizlazi iz najnovijeg izvještaja američkog ministarstva finansija.
Ministarstvo, međutim, ukazuje da se Rusija 2008. i 2009. godine oslobađala američkih vrijednosnih papira. Krajem juna 2008. godine ta zemlja je među američkim investitorima zauzimala 13. poziciju, sa sumom od 223 milijarde dolara, prenose ruske agencije.
Prema najnovijim podacima, sve zemlje svijeta su sredinom prošle godine u američkim obveznicama držale oko 9,7 biliona (hiljada milijardi) dolara, prema 10,3 biliona godinu dana ranije.
Skoro 2,25 biliona dolara je uloženo u akcije, oko 6,3 biliona u dugoročne dužničke obaveze i još 1,15 biliona dolara u kratkoročne. U poređenju sa prethodnim izvještajem, ulaganja u akcije i “dugoročne” dugove SAD su u opadanju, dok ulaganja u “kratke” dugove pokazuju blagi porast.
Među investitorima SAD prednjače Kina (sa više od 1,46 biliona dolara) i Japan (sa 1,27 biliona dolara), a dalje, uz veliko zaostajanje, sljedi Velika Britanija (813 milijarde dolara). Prvu petorku najvećih američkih investitora zatvaraju Kajmanska ostrva i Luksemburg (sa 650 i 586 milijardi dolara).
Ulaganja u američke dužničke hartije se smatraju najsigurnijim plasmanom novca, čime se i objašnjava paradoksalna činjenica da je u vrijeme globalne finansijsko-ekonomske krize tražnja tih obveznica u prvo vrijeme bila u porastu.
Novi pokazatelji, međutim, ipak su slabiji nego prije godinu dana, što se može objasniti činjenicom da investitori nisu imali višak slobodnog novca. Očigledno je da se povlačenje kapitala iz američkih obveznica odražava na stanje privrede u SAD.
Ulaganjem u dužničke obaveze SAD strani partneri Vašingtona praktično kreditiraju Ameriku. Među njima su i zemlje koje nikako ne mogu da se pohvale svojim ekonomskim uspjehom.
Ukrajina je, na primjer, u dužničkim hartijama SAD prošle godine držala oko 3,6 milijardi dolara.