BANJALUKA, U dokumentima koje je OHR koristio za pravljenje spiska državne imovine korišteni su i podaci bivše Komisije za imovinske zahtjeve izbjeglih i raseljenih (CRPC), koja ne radi godinama.
U zvaničnim dokumentima koje je OHR objavio nalaze se i dokumenti u čijem zaglavlju stoji da je institucija koja ih izdaje CRPC, te su datirani na oktobar 2009. godine, a komisija je ukinuta 31. decembra 2003. godine.
Osim što su dokumenti izdati iz institucije koja je ukinuta prije više od šest godina, na izdatim dokumentima ne nalazi se pečat ili potpis ovlaštenog lica koje je izdalo taj dokument, već samo oznaka da se dokument izdaje za potrebe CRPC-a.
U OHR-u su rekli da su dokumentaciju CRPC-a dobili od Savjeta ministara BiH i da je ta dokumentacija korištena samo za upoređivanje sa zvaničnom dokumentacijom geodetskih uprava.
Direktor Geodetske uprave za imovinskopravne poslove RS Tihomir Gligorić rekao je da činjenica da su u popisu korišteni dokumenti CRPC-a na najbolji način demantuje izjavu visokog predstavnika Valentina Incka koji je rekao da su timovi OHR-a samo “preslikali i kompilirali podatke entitetskih geodetskih uprava”.
Gligorić smatra da je OHR napravio popis imovine na osnovu dokumentacije CRPC-a prije nego što je i zvanično počeo, te da su im trebali samo uporedni podaci iz geodetskih uprava, što govori da je “cio popis imovine bio predstava”.
On je rekao da ne zna gdje se nalazi baza podataka CRPC-a, u koju su svojevremeno bili unijeti svi podaci entitetskih katastara kako bi se rješavali problemi izbjeglica, iako se interesovao da dođe do tog podatka.
Pomoćnik ministra pravde RS Dragan Spasojević rekao je da je Vlada zauzela jasan stav o spisku popisane imovine, dodajući da ga više ništa ne čudi u vezi s OHR-ovim popisom jer je očigledno korišteno sve i svašta, tako da je umjesto spiska dobijena samo “gomila bezvrijednih podataka”. Nezavisne novine