BANJALUKA, Iako je Dom naroda parlamenta BiH usvojio Prijedlog zakona o duvanu, njegovo stupanje na snagu zbog neusklađenosti sa Zakonom o akcizama BiH domaće proizvođače duvana, kako sami tvrde, neće dovesti u bolji položaj.
“Plasman domaćih cigareta na bh. tržištu je trenutno u potpunoj suprotnosti s akciznom politikom BiH, koja i dalje strane aktere na duvanskom tržištu BiH stavlja u povlašten položaj”, istakao je Edin Mulahasanović, direktor Fabrike duhana Sarajevo.
On je objasnio da Prijedlog zakona o duvanu BiH predviđa razvrstavanje cigareta na kategorije A, B i C prema učešću domaćeg duvana u njima, ali da istovremeno Zakon o akcizama ne prepoznaje tu kategorizaciju zbog čega su akcize na sve cigarete jednake.
“Domaći proizvođači, čije bi cigarete bile svrstane u A i B kategoriju, trebalo bi da imaju upola manju akcizu u odnosu na C kategoriju, odnosno na uvozne cigarete”, rekao je Mulahasanović.
U Fabrici duhaha Sarajevo su istakli da su zabrinuti i zbog toga što Zakon o akcizama, koji je usvojen polovinom prošle godine, podrazumijeva poskupljenje cigareta na godišnjem nivou.
Dubravko Prstojević, direktor Fabrike duvana Banjaluka, kaže da predloženi zakon o duvanu ipak donosi određena poboljšanja, prije svega, kada je riječ o zaštiti domaćih poljoprivrednika koji se bave proizvodnjom duvana.
“Zakon je koncipiran tako da zaštiti ljude koji se bave proizvodnjom duvana i stvara mogućnost njene samoodrživosti. Veoma je važno to što je predviđeno uvođenje laboratorija u kojima će biti vršena striktna kontrola kvaliteta uvoznog duvana, što do sada nije bio slučaj”, rekao je Prstojević.
On smatra da bi bilo mnogo bolje da je ovaj zakon donesen ranije i da je stupio na snagu prošle jeseni, kako je ranijom dinamikom bilo predviđeno, jer u tom slučaju ne bi došlo do velikog poskupljenja cigareta nakon početka primjene Zakona o akcizama.
Pero Živković, direktor Zemljoradničke zadruge Obudovac, rekao je da se domaći proizvođači nadaju da će stupanjem na snagu zakona o duvanu biti riješen veći dio njihovih problema.
“Ohrabruje nas to da je zakonom predviđeno da svaka cigareta sradži 50 odsto domaćeg duvana”, rekao je Živković.
To bi, smatra on, moglo zaustaviti pad proizvodnje duvana s kojim je suočena i Zemljoradnička zadruga Obudovac, koja je prošle godine proizvela 350.000 tona duvana. Procjenjuje se da oko 5.000 porodica u BiH živi od proizvodnje duvana. Nezavisne novine