BUKUREŠT, Projekt transporta tečnog gasa kroz Rumuniju, za koji u martu sporazum potpisuju Rumunija, Azerbejdžan i Gruzija, mogao bi biti realizovan prije gasovoda Nabuko.
Državni sekretar u rumunskom ministarstvu ekonomije Tudor Šerban je ukazao na mogućnost da to bude “prvi projekat transporta gasa iz Kaspijskog jezera kroz Rumuniju do Evrope”.
On je precizirao da bi gas stigao u Austriju za tri do četiri godine, a interesovanje su već pokazale kompanije koje su i izdvojile novac za taj projekat. On, međutim, nije naveo koje su to kompanije.
Rumunija, Azerbejdžan i Gruzija potpisaće u martu sporazum o izgradnji dva terminala za tečni gas u rumunskoj crnomorskoj luci Konstanca i na još neodređenoj lokaciji u Gruziji. Predviđene investicije za terminale su četiri do šest milijardi evra.
Projektom će se baviti jedna privatna kompanija uz učešće rumunskog proizvođača gasa Romgaza, naftne kompanije SOCAR iz Azerbejdžana i jedne gruzijske naftne kompanije. U projektu će učestvovati i jedan konzorcijum kompanija i finansijsko-bankarskih institucija.
Potpisivanjem sporazuma za taj projekat “Rumunija može da postane značajan evropski energetski čvor jer je kapacitet terminala između tri i osam milijardi kubnih metara gasa”, precizirao je Šerban.
Rumunija je prvenstveno angažovana u evropskom projektu Nabuko, međutim, da bi sebi osigurala energetsku bezbjednost, u posljednje vrijeme je ispoljila interesovanje i za druge varijante, uključujući Južni tok.
Prilikom nedavne posjete Bukureštu potpredsjednika Gasproma Aleksandra Medvedeva Rusija je konačno pozvala Rumuniju da učestvuje u projektu gasovoda Južni tok. Beta