ZVORNIK, Na području zvorničke opštine poljoprovrednom proizvodnjom, kao osnovnom ili dopunskom djelatnošću, bavi se oko devet hiljada domaćinstava, potvrđeno je danas u Odjeljenju za privredu i drušvene djelatnosti opštine Zvornik.
Prema podacima ovog odjeljenja, najzastupljenija poljoprivredna kultura u prošloj godini bila je kukuruz, najzastupljenija voćka šljiva, dok je u strukturi proizvodnje mesa prvo mjesto zauzimala svinjogojska proizvodnja.
U ovom odjeljenju ocjenjuju da u prošloj godini agrarni resursi, kojim raspolaže opštine Zvodnik, nisu dovoljno iskorišćeni.
Poljoprivrendo zemljište u ovoj opštini zauzima oko 20 000 hektara, od čega je pod oranicama i baštama oko 16 600 hektara. Domaćinstva u većini slučajeva organizuju proizvodnju na usitnjenim posjedima, čiji je prosjek od oko 1,5 hektar.
Načelnik Odjeljenja za privredu i društvene djelatnosti Milan Cvjetinović rekao je novinarima da je kukuruz u prošloj godini bio zasijan na 5 800 hektara, dodavši da je ubrano oko 26 tona kukuruza za vlastite potrebe, bez tržišnih viškova.
Prema njegovim riječima, evidentna je tendencija opadanja zasijanih površina pod strnim žitima, dok proizvodnja povrtlarskih kultura zauzima značajne površine.
Cvjetinović je rekao da se pod voćnjacima nalazi 1 130 hektara, dok je neobrađenog poljoprivrednog zemljišta bilo oko 2 750 hektara.
Procjenjuje se da je stočni fond u prošloj godini inosio oko 120 000 komada živine, oko 23 000 ovaca i koza, oko 13 500 svinja, oko 2 200 muznih krava, oko 1 500 junadi, oko 140 konja, kao i oko 5 600 košnica pčela.
Cvjetinović je rekao da je u prošloj godini došlo do pada proizvodnje mlijeka zbog smanjenja broja muznih krava, pada otkupne cijene mlijeka, kao i neredovne isplate isporučenog mlijeka.
“Na području opštine evidentan je problem u oblasti voćarstva i povrtlarstva zbog nedostatka prerađivačkih kapaciteta, ali se očekuje da će se stanje u ovoj oblasti popraviti, jer se razrađuju ideje i načini da se ovo pitanje riješi”, rekao je Cvjetinović.
On je podsjetio da su poljoprivredni proizvođači u prošloj godini podnijeli 220 zahtjava za oko osam opštinskih podsticaja.
“Opština je za ove namjene izdvojila 78.000 KM, što je bilo dovoljno sredstava da ni jedna zahtjev za podsticaj ne bude odbijen”, rekao je Cvjetinović.
1 komentar
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]
Svaka cast. Poljoprivreda je najposteniji posao i tu znas na cemu si. Ako radis imas ako ne radis nemas. Mnogima bi bolje bilo da se drze motike nego sto na sve moguce nacine traze kredite, donacije, dodatke i ostalo.