BANJA LUKA, Ukidanjem i smanjenjem carinskih stopa za uvoz repromaterijala i sirovina koje se ne proizvode ili ih nema u dovoljnim količinama u BiH, stvoreni su uslovi za povećanje proizvodnje, kao i izvoza i konkurentnosti domaćih proizvoda na inostranom tržištu.
Kazali su u Privrednoj komori RS nakon što je Dom naroda Parlamenta BiH juče usvojio izmjene i dopune Zakona o carinskoj tarifi BiH.
Ovim izmjenama biće omogućen bescarinski uvoz sirovina za određene industrijske grane, a namjera Savjeta ministara BiH, koji je predlagač Zakona, bila je da podstakne domaću proizvodnju i poveća njenu konkurentnost.
Usvajanjem ovog Zakona uvoz bez plaćanja carine, biće omogućen za određene sirovine potrebne proizvođačima i prerađivačima iz oblasti metalne, tekstilne industrije i poljoprivredne proizvodnje.
Portparol Uprave za indirektno oporezivanje BiH Ratko Kovačević istakao je da je UIO spremna da počne primjenjivati izmjene i dopune ovog Zakona.
– Ovim izmjenama, između ostalog, ukida se carinska stopa prilikom uvoza prirodnog i vještačkog krzna i proizvoda od krzna, kao i za veliki spektar proizvoda od čelika i željeza. Stopa carine za aluminijum i proizvode od aluminijuma smanjuje se sa deset na 7,5 odsto – rekao je Kovačević.
Izmjene su, dodaje Kovačević, predviđene i za uvoz pojedinih vrsta posebnih tkanina, gdje se carinska stopa smanjuje sa deset na 6,3 odsto, odnosno da deset na četiri odsto.
U Privrednoj komori ističu da se usvajanjem ovih izmjena i dopuna Zakona posebno značajni efekti očekuju u proizvodnji obuće.
– Carina za nabavku repromaterijala koji se koristi za proizvodnju obuće smanjuje se sa 15 na tri odsto, što će podstaći preduzeća da idu u pravcu razvoja vlastitog proizvoda, čime će biti povećana i njihova konkurentnost – rekli su u Komori.
Dodaju da su prijedlozi i očekivanja poslovne zajednice za smanjenje i ukidanje carinskih stopa na repromaterijale bili mnogo širi nego što je to ovim Zakonom regulisano.
U Privrednoj komori RS smatraju da debalans u spoljnotrgovinskoj razmjeni Srpske sa inostranstvom može biti smanjen većom kontrolom pri uvozu robe.
– Neophodno je preduzeti aktivnosti na pooštravanju kontrole kvaliteta pri uvozu robe u skladu sa važećim propisima, te aktivnosti na opremanju i modernizaciji laboratorija u cilju osposobljavanja i akreditovanja za efikasnu kontrolu kvaliteta – rekli su u Komori. Glas Srpske